V zimním semestru stihli studenti v právní poradně pracovat na 54 případech

Klienti často nechávají v poradně vzkaz, poděkování.
Foto: Eva Hrudníková
Úterý 15. březen 2022, 15:00 – Text: Eva Hrudníková

Studentská právní poradna při právnické fakultě sečetla práci za zimní semestr tohoto akademického roku. Do její činnosti se zapojilo 20 studentů, kteří pracovali na 54 případech. Nyní již poradna přijímá nové případy pro letní semestr.

Na služby Studentské právní poradny se v zimním semestru obrátili klienti s více než padesáti případy. „Ve čtyřiačtyřiceti případech jsme jim poskytli právní radu, jeden případ byl odmítnut z důvodu naplnění kapacity, zbývajících devět jsme museli odmítnout z různých důvodů, například nesoučinnosti klienta, ukončení z jeho strany, složitosti případu a podobně,“ vyjmenovala Lucia Madleňáková, vedoucí katedry klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností. Ze statistiky dále vyplývá, že nejvíce případů bylo z občanské sekce, klienti si přišli pro radu ohledně exekucí, dědictví, závěti či výživného, a pak ze správní sekce, například se řešily sousedské spory.

Studenti pracovali ve dvojicích pod vedením 14 supervizorů, z toho 5 advokátů. Celkem strávili řešením případů téměř 1019 hodin, což je přibližně 50 hodin práce jednoho studenta na případech.

O kvalitě poskytovaných služeb a přístupu studentů nejlépe vypovídají ohlasy a vzkazy samotných klientů. „Štěstí mi přálo a dozvěděla jsem se o Studentské právní poradně. Chtěla bych poděkovat studentům práv za neskutečně profesionální přístup a práci. Vaše bezplatná pomoc zachraňuje spoustu lidských životů,“ napsala na jednu z děkovných kartiček klientka Hana (pozn. red.: jména klientů poradna záměrně nezveřejňuje).

Od konce února je Studentská právní poradna opět otevřena novým klientům. Případy budou přijímány do naplnění kapacity. Klienti by se měli v ideálním případě předem objednat.

Studentská právní poradna PF UP

17. listopadu 8 (Právnická fakulta UP)
po–čt | 8:00–16:30
Doporučujeme se předem objednat, a to telefonicky nebo e-mailem, ve kterém naznačte, s čím potřebujete pomoci, a nechte na sebe kontakt.
t.: 585 637 616 | e.: studentskapravniporadna@upol.cz