Vánoční pozdrav rektora univerzity

Rektor Jaroslav Miller.
Foto: Svatopluk Klesnil
Pondělí 21. prosinec 2020, 10:00

Vážení kolegové a kolegyně, milí studenti, milé studentky,

v roce 2020 vám jako rektor Univerzity Palackého v Olomouci adresuji přání k Vánocům a novoroční pozdrav posedmé a naposledy. Nepochybně si všichni uvědomujeme, že odcházející rok byl těžší než ty předchozí a kladl na nás na všechny nezvykle vysoké nároky.

Na kritickou situaci, která nemá v historii novodobé české společnosti ani naší univerzity obdoby, jsme však zareagovali dobře a pružně. Nejenom že se nám dařilo zabezpečit výuku, byť často s vypětím všech sil, ale díky disciplíně a přísným hygienickým a organizačním opatřením jsme také uchránili životy našich starších kolegů, kteří byli a jsou ohrožení epidemií zdaleka nejvíce.

Především však univerzita ukázala, že společnost i český stát se na nás mohou v nejkritičtější chvíli spolehnout. Jsem si jist, že by průběh koronavirové epidemie vypadal mnohem dramatičtěji nebýt vás, mediků, zdravotních sester, studentů sociální práce či pedagogiky, zaměstnanců šijících roušky, vyrábějících dezinfekci, vymýšlejících nové způsoby testování i všech ostatních kolegů, kteří vedle pracovních povinností ostatním pomáhali v době, kdy infrastruktura státu kolabovala.

Tento rok jsem měl mnoho důvodů být na Univerzitu Palackého pyšný. K nim patřila i skutečnost, že naše univerzita udělila stipendia běloruským studentům a pronásledovaným akademikům, a dala jim tak účinně a včas najevo solidaritu v jejich těžké hodině.

Výrazem velikosti univerzity a její akademické komunity není pouze výše vědeckého výkonu či postavení v mezinárodních žebříčcích, ale také míra naší solidarity a ochoty pomoci tam, kde je potřeba.

Právě tyto hodnoty tvoří tu pravou definici skutečné komunity. Věřím, že ji v roce 2021 společně naplníme. Buďme v něm spojeni dobrou vůlí a usilujme o to být lepšími lidmi. Což je úkol pro akademickou obec jako celek i pro jednoho každého z nás.  

Krásné Vánoce a šťastný rok 2021 vám přeje

Jaroslav Miller

Zpět