Ve Vydavatelství UP vyšly dva nové svazky v řadě poetica moraviae

Foto: Milada Hronová
středa 2. leden 2019, 9:57

Knižní řadu poetica moraviae vydává Centrum pro výzkum moravské německé literatury/Rakouské centrum již od roku 2000 (kdy zde vyšla první kniha, detektivka z pera studentů germanistiky, Abschiedsbriefe). Cílem řady je seznámit s díly moravských německých autorů, kterými se Centrum vědecky zabývá, i širší publikum, které již nečte německy.

Většinu publikací knižní řady tvoří tedy překlady do češtiny, některé publikace jsou dvojjazyčné (např. sbírka básní Vlastimila Artura Poláka Uhaslý svícen z roku 2003, Antologie moravské německé literatury z roku 2014, „Milá pampeliško“ – „Lieber Hugo“, korespondence mezi Hugo Haasem a Friedrichem Torbergem, také z roku 2014; celý program najdete ZDE.

Tituly roku 2018 pocházejí z pera dvorní překladatelky Centra, Lucy Topoĺské a ani jeden z nich není útěšným čtením. Román Petera Härtlinga Hráč s myšlenkami /Der Gedankenspieler je posledním románem, který Härtling před svou smrtí (v červenci 2017) vydal a vypráví o stáří, bolesti, nemoci, nemohoucnosti, samotě, zahanbující závislosti na pomoci druhých a o smrti. Vzpomínky Trude Simonsohnové Ještě štěstí/Noch ein Glück zase líčí osudy olomoucké rodačky, která – narozena zde v roce 1921 – prožila (a šťastně přežila) typický židovský osud této generace: od šťastného dětství v milovaném městě přes sionistické mládežnické hnutí, přes nacistická vězení a koncentráky až k novému domovu ve státe Izrael a nakonec ve Spolkové republice Německo.

Zatímco Peter Härtling patří k zavedeným a autorům Centra a v řadě poetica moraviae vychází už jeho druhý titul (po memoárech Učit se žít z roku 2016), byl „objev“ Trude Simonsohnové zcela nečekaný: při náhodném pročítání internetových stránek jsem narazila na zprávu o udělení čestného občanství města Frankfurtu nad Mohanem olomoucké rodačce Trude Simonsohnové. Po krátkých rešerších a navázání prvního korespondenčního kontaktu už pak k překladu a vydání jejích pohnutých memoárů, které jsou přes drsnou a tragickou životní realitu přesto plny optimismu a radosti, nebylo daleko.

Obě publikace jako obvykle vybavila půvabnou obálkou Marie Krappmannová.

Prof. Ingeborg Fialová Fürstová

katedra germanistiky FF UP