Veletrh autorských a uměleckých publikací bude pod širým nebem

Vizuální podobu veletrhu obstaral absolvent UP Radim Měsíc.
Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 24. září 2020, 16:00 – Text: (red)

Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací LITR se letos přesouvá pod širé nebe. Koná se o tomto víkendu ve venkovních prostorách Uměleckého centra UP, bývalého jezuitského konviktu. Program zahrnuje autorská čtení, workshopy, besedy, výstavy, performance, koncerty a prodejní veletrh čítající více než 40 nakladatelů.

Letošní vizuál akce, jehož autorem je absolvent UP Radim Měsíc, se jeví jako tuningová burza, motorkářský sraz nebo rallye. Láká na projížďku  současnou autorskou tvorbou na poli literatury, knižního designu, uměleckých tisků a papírových výrobků.

LITR odstartují páteční vernisáže ve veřejném prostoru – zahájena bude výstava Markéty Othové ve Vitríně Denisce, Marie Urbánkové v Galerii Véčko a připravena je i prezentace a vernisáž umělecké skupiny Viscum Album v 9:16pm gallery.

Víkend patří autorským čtením z oceňovaných dětských knížek To je metro, čéče!, Kapky na kameni, Střípky času a Pilot pírko. Návštěvníci uvidí i nejkrásnější české knihy, proběhne slavnostní křest knihy Mukumú a k poslechu bude připraven podcast o současné literatuře V chapadlech murmuru.

Program nabízí i poetickou performanci Pět knih, na kterou bude nutné si rezervovat místo, stejně jako na vybrané workshopy. Na nich si příchozí mohou vyrobit recyklované sešity, festivalové noviny nebo vlastní knížečku s obrázky interiérů vozidel. S Marií Urbánkovou si zase bude možné vyzkoušet tvorbu trojrozměrné ilustrace z papíru. Výzdoba akce v duchu 6litrové rallye nabídne i zážitek v podobě animovaných filmů o dopravních prostředcích promítaných přímo v legendární festivalové dodávce zvané Čupakabra. 

Sobotní večer ozvláštní prezentační formát Napeča Koláča. Svérázná hanácká variace na světoznámý typ prezentace PechaKucha představí devět účastníků či skupin z oblasti literatury, grafického designu, ilustrace a umění. Večer završí koncert raperů z labelu Opak Dissu. Podrobný program najdete zde.

LITR je příležitostí poznat malé nakladatele, poslechnout si autorská čtení, zabavit celou rodinu workshopy a nakoupit milé dárky. Děti mají vstup zdarma, dospělí za padesát korun, přičemž vstupné platí po oba dny veletrhu. Na akci budou k dispozici jednorázové roušky, rukavice a dezinfekce.

Zpět