Veletrh vědy a výzkumu inspiruje, jak zachránit planetu

Na konci týdne mohou malí velcí odhalit nejedno tajemství vědy.
Foto: Eva Hobzová
Úterý 4. červen 2019, 13:00 – Text: M. Vysloužilová, Š. Chovancová

Již po osmnácté se v Olomouci koná 7. a 8. června Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého, který zve malé i velké návštěvníky do fascinujícího světa vědy. Letos se organizátoři zaměří na aktuální témata, která souvisejí s ochranou Země, a na to, co každý z nás může udělat pro její záchranu.

Jednotlivé aktivity se budou věnovat problematice odpadů, smogu, znečištění půdy a ovzduší, globálního oteplování, spotřeby zdrojů energie, ozónové díry nebo vymírání rostlinných a živočišných druhů.

Popularizátoři vědy z řad jednotlivých fakult UP a partnerů připravují interaktivní stánky, ve kterých návštěvníci uvidí pohyb mikroskopických řas, roboty, chemické pokusy, baterky z ovoce, vodní turbínu nebo objeví svět virtuální reality a optiky. V Pevnosti poznání například zjistí, jak dlouho trvá rozklad materiálů v přírodě nebo jaké množství vody se spotřebuje k výrobě běžných věcí v domácnostech.

Děti i jejich rodiče si v rámci programu zahrají na zoology, botaniky, rostlinné genetiky, astronauty, chemiky, optiky, právníky či grafiky. V hlavní budově přírodovědecké fakulty budou tři desítky stanovišť. Některé z nich budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní zábavné exponáty. „Akce, jako je Veletrh vědy a výzkumu, umožňují dětem i dospělým zábavnou formou nahlédnout do úžasného světa přírodních věd. Letošní program veletrhu je opět velmi zajímavý a věřím, že návštěvníci načerpají spoustu nových poznatků a zároveň se u toho pobaví,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala.

Zájemci si prostřednictvím virtuální reality pohlédnou svět z výšky prostřednictvím kamer profesionálních dronů, vyzkoušejí si roli programátora jednoduchého robota nebo kreslení mentálních map. Odnést si mohou také vytištěný suvenýr z 3D tiskárny či překonat laserové bludiště. Chybět nebudou ani ukázky hornin a minerálů, pokusy demonstrující využití alternativních zdrojů energie pro každodenní účely, zeměpisné hry a soutěže, moderní i klasické geohry nebo kvízy pro různé věkové kategorie v anglickém jazyce.

Aktivity se uskuteční v budově přírodovědecké fakulty (v pátek od 9 do 15 hodin) a v Pevnosti poznání a přilehlé botanické zahradě (v pátek i v sobotu od 9 do 18 hodin), vstup je zdarma. Součástí programu bude také soutěž, ceny do ní věnoval Olomoucký kraj a statutární město Olomouc. Více o programu na najdete ZDE.