Veletrh vědy a výzkumu ukázal, jak chránit Zemi

Fotogalerie: A. Mráček a Š. Chovancová
sobota 8. červen 2019, 7:35 – Text: M. Vysloužilová a Š. Chovancová

Velkému zájmu žáků, studentů i dětí předškolního věku se těšil Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého. Letos byl zaměřený na aktuální témata, jež souvisejí s ochranou Země, i na to, co každý z nás může udělat pro její záchranu v problematice odpadů, smogu, znečištění půdy a ovzduší, spotřeby zdrojů energie, ozónové díry nebo vymírání rostlinných a živočišných druhů.

Jak dlouho trvá rozklad materiálů v přírodě, co znamená žít na ekologický dluh, jak mohou nanočástice zachránit svět, proč z krajiny mizí sýček nebo hrdlička, jaké množství vody spotřebujeme při výrobě věcí v domácnostech, jak mohou Lego roboti třídit odpad nebo jak se využívají řasy při výrobě paliv, představil letošní ročník popularizační akce, která na přírodovědeckou fakultu a do Pevnosti poznání přilákala davy zájemců.

„Mám obrovskou radost při pohledu na proudy dětí dychtících po poznání. Program nabitý aktuálními tématy a problematikou udržitelnosti vzbuzuje mezi návštěvníky touhu po změně. Každý si může představit, jakou zátěž znamená pro naši planetu jeho životní styl, a zamyslet se, co může jednoduše změnit,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.

Jeho tým během veletrhu představil také nový exponát o Schlierenově metodě, který dokáže zviditelnit CO2 nebo horký vzduch. Nechyběla výroba zmrzliny z dusíku nebo prezentace přístroje na měření radioaktivity, tak zvaného dozimetru.

Zajímavé prezentace byly k vidění i na stáncích partnerů interaktivního centra. Žáci osmého ročníku Základní školy Zeyerova předvedli modely dopravních prostředků, které byly vyrobeny z pet lahví, a také vlastnoručně vyrobené dálkově ovládané autíčko, které sami naprogramovali. Velkým lákadlem byla  výroba slizu nebo důmyslné optické klamy a testy barvocitu s olomouckou Střední školou polygrafickou. Popularizátoři vědy ukazovali také základní fyzikální principy při použití vývěv a představovali výrobky, které jsou úsporné a vstřícné k životnímu prostředí s minimální spotřebou elektrické energie.

„Máme tady zvon, do kterého vkládáme například bonbony marshmallow, pytlík s buráky, balónek nebo skleničku s vodou, která začne vřít při pokojové teplotě,“ popsal Martin Tomčala, personální ředitel firmy Edwards v Lutíně.

Ve vedlejším stánku zase centrum Algatech prezentovalo způsob, jakým se ve výzkumném ústavu v Třeboni kultivují řasy. Odborníci odpovídali na zvídavé otázky návštěvníků, které se týkaly i problematiky sinicových květů v zahradním jezírku nebo využití řas v potravinovém průmyslu.

„Takový zlatým grálem pro řasové biotechnologie a lákadlem pozornosti potenciálních investorů je výroba tak zvaných biopaliv třetí generace. To znamená, že bychom pěstovali řasy ve velkém a v reálném čase bychom byli schopni obsloužit globální poptávku po palivech,“ vysvětlil Antonín Střížek, vědecký asistent Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Po celý den byla doslova v obležení také přírodovědecká fakulta. Na třech desítkách stanovišť se návštěvníkům věnovali zástupci všech vědních oborů a hravou a zábavnou formou je zasvětili do světa vědy.

„Prezentujeme dětem jednoduchou elektroniku, máme zde i sestavu snímače srdečního tepu. Je to zelená dioda, na kterou se přiloží prst. Průtok krve cévním systémem v konečku prstu způsobuje změnu světelného odporu mezi optickým vysílačem a přijímačem a vyhodnocuje tep našeho srdce,“ uvedl Petr Hamal ze Společné laboratoře optiky.

„Děti jsou tady za odměnu, hodně se nám líbilo letošní zaměření veletrhu. Naše škola je příznivá k životnímu prostředí, je členem mezinárodního programu Ekoškola, ve kterém se žáci učí, jak třídit odpady, zlepšovat životní prostředí, šetřit vodou či energiemi. Naši „ekotýmáci“ jsou hodně aktivní, starají se o prostředí školy a obce, dělají programy pro malé děti ze školky, aby se naučily třídit odpad, nebo společně vysazují semínka a sazeničky,“ uvedla Hilda Vandrovcová, učitelka ze Základní školy a mateřské školy v Oseku nad Bečvou. 

Děti si také mohly vyzkoušet roli programátorů jednoduchých robotů či pokusy demonstrující využití alternativních zdrojů energie, poznat různé zástupce živočišné říše, odnést si čerstvě vytištěný suvenýr z 3D tiskárny, překonat laserové bludiště nebo se pokusit rozluštit hlavolamy a kvízy.

„Nejvíce mě zaujalo plnění matematických a geografických úkolů. Bavilo mě vyhledat co nejkratší cestu z Olomouce a zpět přes různá města České republiky,“ popsal Vojtěch Thun ze Základní školy Grygov.

Veletrh vědy pokračuje ještě dnes v Pevnosti poznání a botanické zahradě od 9 do 18 hodin. V rámci akce probíhá také soutěž o věcné ceny, mezi nimi je i registrace na rodinný běh Mattoni Olomouc Half Marathon 2019. Více ZDE.