Veletrh zdraví v Pevnosti poznání napoví, jak správně pečovat o tělo i duši

Grafika: Pevnost poznání
Úterý 14. březen 2023, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Pro všechny zájemce o zdravý životní styl a péči o tělo i duši připravila olomoucká Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty UP dvoudenní Veletrh zdraví. V pátek 17. a v sobotu 18. března si lidé bez rozdílu věku mohou nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, dentální hygieny, dárcovství krve, prevence rakoviny nebo toho, jak správně resuscitovat dospělé nebo novorozence. Novinkou bude sekce věnující se léčebným účinkům konopí.

„Péči o tělo, ale i duši považujeme za jeden z pilířů vývoje zdravé osobnosti každého z nás, a proto se snažíme zprostředkovat svět zdravotníků zábavnou a poutavou formou,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.

Součástí veletrhu jsou i zábavné a poučné přednášky o fungování lidského mozku, o komunikaci neuronů nebo o tom, jaká je ideální potrava pro náš mozek. „Dozvíte se také, jak správně spát a zda je možné dohnat spánkový deficit. Pevnost poznání se tak připojuje k celostátní akci Týden mozku Akademie věd ČR,“ doplnil Chvátal.

Zajímavostí budou také ukázky nejmodernějších technologií k rozvoji sportovců – podvodní kamerové systémy nebo chytré náramky. Návštěvníci se mohou rovněž dozvědět, kolik mají vody, tuku nebo cukru v těle.

Pokud si nejsou jisti, zda si oni nebo jejich děti správně čistí zuby a dbají o dentální hygienu, po návštěvě veletrhu už budou vědět vše potřebné. Stejně tak je nepřekvapí situace, kdy by měli oživovat člověka například po nehodě či zásahu elektrickým proudem. Podle průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny si totiž pouhých čtrnáct procent Čechů věří, že by zvládli poskytnout první pomoc bez problémů.

Podrobnější program je dostupný na webu Pevnosti poznání.

Partnery Veletrhu zdraví jsou: Aplikační centrum BALUO Fakulty tělesné kultury UP, Vojenská nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Olomouc, Fakulta zdravotnických věd UP, Lékařská fakulta UP, CATRIN UP, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Jak Dál?, z. s., Nadšení moravští záchranáři, z. s.