Veletrh zdraví v Pevnosti poznání ukáže, jak se starat o tělo i duši

Repro: Žurnál UP, foto v textu Adam Mráček
Pondělí 21. červen 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Pevnost poznání odhalí v pátek 25. června v 15 hodin novou expozici nazvanou Cesta lidským tělem. Při této příležitosti se v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty UP bude konat také třídenní Veletrh zdraví, který dětské i dospělé návštěvníky seznámí s novinkami v medicíně a názorně jim ukáže, jak se starat o vlastní tělo i duši.

Akce se uskuteční od pátku 25. do neděle 27. června ve všech expozicích science centra a v areálu Korunní pevnůstky. Na místě se objeví interaktivní stánky, ve kterých si lidé budou moci nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, alergie, správného mytí rukou, dárcovství krve nebo toho, jak stárne naše tělo. Zájemci si budou moci vyzkoušet také resuscitaci a umělé dýchání u miminka. Chybět nebudou nejrůznější sportovní aktivity nebo fotokoutek Zubní víly pro nejmenší děti.

„Zdraví je v současnosti jedním z hlavních společenských témat, a to nejen kvůli pandemii covidu-19. Stále více z nás klade důraz na zdravý životní styl a sleduje progresivní poznatky lékařské vědy. Informovanost a komunikace je v oblasti zdraví naprosto zásadní; napomáhá prevenci a zároveň zabraňuje hysterii,“ říká Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Odborníci poradí, jak si udržet zdravý chrup po celý život

Novinkou v Pevnosti bude trvalá prezentace zubního lékařství, včetně zubařského křesla a modelů zubů. V rámci veletrhu se návštěvníci také dozví řadu zajímavostí a důležitých informací, které se týkají zdravého chrupu a správné dentální hygieny.

„Cílem koordinovaného týmu stomatologů Olomoucka je dlouhodobá edukace veřejnosti základními poznatky z péče o orální zdraví. Pokud si každý z nás osvojí odpovědi na pět základních principů péče o chrup a bude se jimi celoživotně řídit, má velkou šanci udržet si zdravý chrup po celý život,“ uvádí Ladislav Korotvička, ředitel Arak, o. p. s., jehož tým si připravil řadu zábavných a poučných aktivit.

Pevnost otevře novou expozici Cesta lidským tělem

V rámci Veletrhu zdraví bude slavnostně odhalena nová expozice. Technici pevnostních dílen rozšířili původní exponát mozku a upravili cévu. Její vnitřní plocha bude magnetická a umožní snadné přichycení i manipulaci s erytrocyty, krevními destičkami i jednotlivými druhy bílých krvinek. „Na řezu cévní stěny budou graficky znázorněny jednotlivé vrstvy včetně aterosklerotického plátu a takzvaných pěnových buněk, které se na jeho vzniku podílejí. Sám návštěvník si může aterom překrýt krevními destičkami, a simulovat si tak riziko vzniku krevní sraženiny. Ta může mít při ucpání mozkových nebo srdečních cév pro člověka fatální následky,“ sdělila autorka návrhu exponátu Ivana Fellnerová z PřF UP.

Atraktivní program vznikl ve spolupráci s významnými partnery z oblasti lékařství, medicínského výzkumu a farmacie. Partnery akce jsou Fakultní nemocnice Olomouc, Vojenská nemocnice Olomouc, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Fakulta zdravotnických věd UP, Aplikační centrum BALUO, Centrum pohybu Olomouc, obecně prospěšná společnost ARAK a občanské sdružení Jak dál?

Veletrh zdraví bude zdarma v rámci běžného vstupného do muzea. Další informace najdete zde.

Zpět