Vítěz literární soutěže Univerzity Palackého Adam Hošek pokřtí básnický debut A na stromech les

Pondělí 25. listopad 2019, 10:37

Olomouc (25. listopadu 2019) Student Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Adam Hošek pokřtí ve středu 27. listopadu v 18 hodin v kavárně Coffee Library (na nádvoří olomoucké Zbrojnice) svou debutovou básnickou sbírku A na stromech les. Za jejím vznikem stojí autorovo trojnásobné vítězství v Literární soutěži pro studenty UP a následná spolupráce s Vydavatelstvím UP (VUP). Na akci bude zároveň vyhlášen 26. ročník studentské literární soutěže.

Ve sbírce A na stromech les s netradičním přebalem z pauzovacího papíru čtenáři najdou padesátku kratších básní a jeden rozsáhlejší text. Spojuje je především různá míra setkávání banality s mýtem, něhy s děsem, intimní melancholie s cynickým úšklebkem a tíhnutí k minimalismu. „Důležitou součástí sbírky jsou jemné ilustrace Jitky Králové, absolventky výtvarné tvorby na olomoucké pedagogické fakultě. Knihu pokřtí literární vědkyně Jana Vrajová, ředitel VUP Aleš Prstek a básnířka Tereza Šustková,“ láká na křest Adam Hošek, student české filologie a historie na filozofické fakultě.

Součástí křtu budou také autorská čtení Tomáše Roztočila, Jiřího Žáka, Terezy Šustkové a Adama Hoška, jenž představí především texty ze své prvotiny, kterou půjde na akci zakoupit. „K dostání bude poté v e-shopu či ve Skriptárně Vydavatelství Univerzity Palackého a také v nabídce dalších knižních prodejců,“ uvedl Aleš Prstek, ředitel VUP.

Na akci se také vyhlásí již 26. ročník Literární soutěže pro studenty UP, která se rozroste o novou kategorii. „Jsem rád, že se Adamovu sbírku podařilo ve spolupráci s VUP a za finanční podpory Rektorátu UP vydat a že univerzita takto podporuje své nadané studenty. Zároveň se těším na další tvorbu, kterou studenti do literární soutěže přihlásí,“ řekl organizátor univerzitní literární soutěže Tomáš Krejčiřík s upřesněním, že novou kategorií doplňující tradiční poezii a povídku bude komiks.

Adam Hošek (*1995)
Pochází z Českého ráje, pohybuje se mezi Sobotkou, Jičínem a Olomoucí, kde studuje bohemistiku a historii. Své básně publikoval v časopisech Host, Tvar a Herberk. Je mj. trojnásobným vítězem Literární soutěže pro studenty UP či finalistou letošní Literární soutěže Františka Halase. Věnuje se také divadlu a organizaci kulturních akcí.

Kontaktní osoby:
Tomáš Krejčiřík | organizátor Literární soutěže pro studenty Univerzity Palackého
E: tomas.krejcirik@upol.cz | M: 725 426 252

Adam Hošek | student FF UP, autor sbírky básní A na stromech les