Vítězný tým za víkend vytvořil aplikaci na ochranu spotřebitele

Členem vítězného týmu byl i student PF UP Jiří Stýblo (čtvrtý zleva). Foto: Deloitte Legal
čtvrtek 22. listopad 2018, 8:11 – Text: Eva Hrudníková

Aplikace, která řeší spotřebitelské problémy běžných zákazníků, vyhrála historicky první studentský LegalTech Hackathon advokátní kanceláře Deloitte Legal. Členem vítězného týmu byl i Jiří Stýblo, student olomoucké právnické fakulty. Studenti spolu s organizátory soutěže věří, že se podaří bezplatnou aplikaci Reklamaczech vyladit tak, aby mohla skutečně sloužit zákazníkům.

Soutěže o nejinovativnější řešení v oblasti práva se zúčastnily tři desítky vysokoškolských studentů právních, technických a ekonomických oborů. „Náš tým vznikl díky sociálním sítím. Na facebookové události soutěže jsem poznal Tomase Ye, který už měl dva programátory, a sháněl studenta práv. Rozhodl jsem se, že to zkusím, a přibral jsem ještě známého, který studuje práva v Brně. Poprvé jsme se všichni potkali až na soutěži v Praze. Přesto náš tým fungoval skvěle,“ řekl Jiří Stýblo, posluchač 3. ročníku oboru Právo.

Úkolem přihlášených týmů bylo během jediného víkendu stráveného v prostorách společnosti Deloitte propojit právo s technologiemi a vytvořit zajímavou aplikaci. „Na úvod jsme čekali konkrétnější zadání, ale to nepřišlo. Měli jsme tak úplně volné ruce. Nejprve jsme několik hodin vymýšleli, na jakou oblast práva se zaměříme. To bylo na nás ‚právnících‘. Chtěli jsme problematiku, které už díky studiu rozumíme, a tak padla volba na spotřebitelské právo,“ vysvětlil Jiří Stýblo.

Jeho týmu se podařilo vytvořit aplikaci, která na základě čtyř až deseti jednoduchých uzavřených otázek poradí uživateli, co a jak má udělat, když chce reklamovat zboží, a jaká má práva z odpovědnosti za vady. Aplikace umí vygenerovat formulář pro odstoupení od kupní smlouvy nebo poradit s uplatněním práv z vad.

Odborná porota hodnotila práci celkem šesti týmů. „Náš LegalTech Hackathon ukázal, že právních témat s inovačním potenciálem je mnoho. Každý tým totiž řešil zcela jiný problém. Ani jedno řešení se neopakovalo, takže pro porotu nebylo vůbec jednoduché vybrat vítěze. Výsledky dokazují, že kombinace nejlepších právních znalostí a technologií je budoucností práva, kterou by klienti po právnících měli požadovat už dnes,” řekl člen poroty Martin Bohuslav, partner Deloitte Legal. Spolu s ním v porotě zasedli Petr Gronát z Avastu, Michal Bída z IBM, odborník na reklamu Josef Havelka, Senta Čermáková, ředitelka pro inovace v Deloitte, a organizátor Innovative Legal Service Forum Jaroslav Kramer.

 

Práce vítězného týmu na aplikaci Reklamaczech soutěží neskončila. „Chceme, aby ta aplikace skutečně fungovala a sloužila spotřebitelům. Už jsme si zaregistrovali doménu a dál budeme aplikaci vylepšovat zřejmě i s podporou Deloitte Legal,“ naznačil Jiří Stýblo. Podobnou „soutěžní“ zkušenost by doporučil všem svým spolužákům. „Během krátké doby jsem se naučil spoustu věcí, například pracovat v časové tísni s lidmi, které jsem dosud neznal. Získal jsem také zajímavé kontakty. Soutěž mě utvrdila v tom, že IT je budoucnost i v právu, a čím déle se budeme tvářit, že ne, tím více to celé této profesi uškodí.“

Vítězný tým ve složení Jiří Stýblo, Tomas Ye, Phuong Thao Hoang, Filip Volf a Pavel Rambousek získal finanční odměnu a také příležitost prezentace na mezinárodní konferenci Innovative Legal Service Forum v květnu 2019 v Praze.

Premiérového ročníku LegalTech Hackathon se zúčastnili ještě další dva studenti PF UP Antonín Veselý a Karel Gerhardt. Jejich tým pracoval na aplikaci, která by zjednodušila vyhledávání věcné a místní příslušnosti soudů.

Vedení fakulty si snahy studentů váží. „Je nutné přizpůsobovat se technickému pokroku a využívat všech jeho možností i v právu. A kdo o tom ví víc než studenti, mladí lidé? Velmi gratuluji k takovému úspěchu jménem celého vedení fakulty. O to víc mě osobně tento fakt těší, když vím, že při náročném studiu dovedou studenti pracovat i na různých projektech, a tím šířit dobré jméno naší fakulty,“ dodala Zdenka Papoušková, děkanka PF UP.