Vlastivědné muzeum zve na výstavu Aljo Berana

Jeden z olomouckých motivů Aljo Berana.
repro: Žurnál UP
pondělí 10. dubna 2017, 08:00 - Text: Ivana Pustějovská

Z mého života, tak nazvali autoři výstavu v olomouckém Vlastivědném muzeu připravenou ke 110. výročí narození Aljo Berana, akademického malíře a  autora znaku Univerzity Palackého. Vernisáž výstavy, na níž se spolu s muzeem a rodinou podílí i univerzita, bude ve čtvrtek 13. dubna v 17 hodin.

Iniciátorkou výstavy Aljo Berana (1907–1990) byla Renata Klvačová, ředitelka Archivu Univerzity Palackého. „Když loni univerzita slavila 70. výročí svého znovuobnovení, byly v UPointu  vystaveny grafické návrhy insignií, jejichž autorem byl Aljo Beran. Výstavu zahajovala jeho dcera – Věra Beranová. Spolu s ní a s Tomášem Hrubým, který expozici připravoval, jsme se tehdy shodli na tom, že by další výstava byla vhodná v blízkosti univerzitní expozice ve Vlastivědném muzeu. Tak by si veřejnost spojila osobnost Aljo Berana nejen s Olomoucí, ale i s Univerzitou Palackého. Pro tu totiž navrhl po druhé světové válce logo – štít s Pallas Athénou v přilbě, jako symbol obnovené olomoucké univerzity,“ řekla Renata Klvačová.

Výstava je nazvaná Z mého života. „Vybrali jsme oleje většího formátu a většina z nich má olomoucký motiv. Otec se sice narodil v Krakově, ale celý život žil v Olomouci, a i když hodně cestoval, vždy považoval toto město za svůj domov. Byl patriot Olomouce, byl i patriot univerzity. Vystaven tak bude například soubor šesti olomouckých kašen, nechybí ani pohledy na Olomouc. Jeden z obrazů se poněkud vymyká, je to figurální kompozice, pro otce velice typická, a nechybí ani jeho autoportrét,“ dodala Věra Beranová.

Jak připomněl Tomáš Hrubý, název výstavy je odvozen od stejnojmenného šestidílného cyklu Beranových obrazů. „My zde představíme čtyři z těchto obrazů, které zůstaly ve vlastnictví rodiny. Jsou to díla z roku 1967, kdy se tehdy šedesátiletý umělec rozhodl částečně rekapitulovat svůj život,“ řekl Hrubý.

Právě za zmíněný cyklus získal malíř v roce 1967 ocenění od města. „Pro něj nebyla ani tolik důležitá ta samotná cena, ale především to, v jaké souvislosti a v jaké společnosti ji dostal. Oceněn byl totiž tehdy spolu s historikem Václavem Nešporem, básníkem a překladatelem Otto F. Bablerem a J. L Fischerem, prvním rektorem znovuobnovené univerzity. Proto si tohoto ocenění tolik považoval,“ řekla Věra Beranová.

Vernisáž výstavy, která bude umístěna v chodbě muzea před expozicí Olomoucká univerzita, je 13. dubna v 17 hodin. K vidění bude do konce roku.