Volby do akademického senátu brzy končí, využijte volebního práva

Repro: Žurnál UP
Pondělí 25. květen 2020, 10:00 – Text: (red)

Už jen dnes do půlnoci probíhají historicky první elektronické volby do Akademického senátu Univerzity Palackého, nejvyššího orgánu univerzitní samosprávy. O jeho novém složení můžete rozhodnout prostřednictvím online hlasování na adrese nasevolby.upol.cz. Zároveň se konají i volby do akademických senátů fakulty tělesné kultury a pedagogické fakulty.

„Prosím najděte si čas volit. Při volební účasti na některých fakultách jen přes 10 procent oprávněných voličů se může stát, že v senátu zasednou naši zástupci, pro které hlasovaly jen jednotky procent voličů. Při obtížném rozhodování o věcech zásadně ovlivňujících chod a rozvoj univerzity je pro senátory oporou vědět, že mají silný mandát ze svých fakult. Proto prosím hlasujte, každý hlas pomáhá. Akademická samospráva není samozřejmostí a bude obtížné ji do budoucna obhajovat, pokud si jí samotná akademická obec neváží a nevyužívá ji. Volit nikdy nebylo tak pohodlné a snadné," vzkazuje voličům předseda hlavní volební komise Jan Strojil.

Pro připomenutí: Akademický senát rozhoduje o organizační struktuře nebo rozpočtu univerzity, schvaluje Vědeckou radu, volí rektora a má celou řadu dalších povinností a pravomocí. Senátorů je 24 a jejich volební období je tříleté. Volit své zástupce v tomto grémiu mohou členové akademické obce, tedy akademici a studenti. Z každé fakulty se do Akademického senátu UP volí dva zástupci z řad akademických pracovníků a jeden student.

Přehled kandidátů a další informace jsou dostupné na www.upol.cz/volby, online hlasování pak na nasevolby.upol.cz.