Volby do Akademického senátu UP začaly. Kandidáty lze navrhovat do 10. března

Tříleté funkční období stávajícího senátu se uzavře 27. května.
Foto: Velena Mazochová
Čtvrtek 2. březen 2017, 11:25 – Text: Velena Mazochová

Už od počátku tohoto týdne mohou akademici a studenti na všech osmi fakultách navrhovat své zástupce do Akademického senátu Univerzity Palackého. Příjem nominací nových senátorů pro funkční období 2017 – 2020 skončí 10. března.

Písemné návrhy přijímají předsedové a předsedkyně dílčích volebních komisí na jednotlivých fakultách. Na jejich úředních deskách budou do 17. března zveřejněna jména kandidátů, kteří s nominací souhlasili. Ke stejnému datu budou sestaveny také seznamy voličů.

Členové akademické obce příslušné fakulty mohou navrhovat jednoho nebo více kandidátů z řad akademiků a studentů. „Počet navržených kandidátů není omezen, záleží na každém navrhovateli, kolik se jich rozhodne navrhnout. Akademický senát UP nechal ve spolupráci s oddělením komunikace zpracovat i vzor návrhového lístku, který splňuje všechny povinné náležitosti. Stačí do něj vyplnit příslušné údaje, vytisknout, podepsat a předat předsedkyni či předsedovi dílčí volební komise,“ vysvětlil předseda AS UP Jiří Langer.  Vzor návrhového lístku je k dispozici ke stažení na speciální webové stránce k volbám do AS UP.

Volby se uskuteční na všech fakultách v termínu od 24. března do 7. dubna. Přírodovědecká, pedagogická, filozofická fakulta a fakulta tělesné kultury zároveň rozhodnou i o novém složení fakultních senátů. Podrobné informace o konkrétních termínech a volebních místech konání jsou k dispozici na webových stránkách fakult.

Kandidáty do nového senátu volí všichni členové akademické obce z řad studentů i akademických pracovníků své fakulty. „Každý volič má přitom právo na hlasovacím lístku vyznačit jméno jednoho kandidáta z řad studentů a nejvíce dvou kandidátů z řad akademických pracovníků,“ doplnil Jiří Langer.

Funkční období nového Akademického senátu UP začne 28. května 2017. K jeho prvním úkolům bude patřit vyhlášení voleb rektora Univerzity Palackého pro roky 2018 – 2022. O jeho výběru rozhodnou noví senátoři na podzim. Kandidovat bude moci i současný rektor Jaroslav Miller, jemuž v lednu příštího roku skončí teprve první čtyřleté období ve funkci.

Akademický senát Univerzity Palackého je samosprávným zastupitelským akademickým orgánem a má 24 členů. Každá fakulta je v něm zastoupena dvěma senátory z řad akademických pracovníků a jedním z řad studentů. Zasedání AS UP jsou veřejně přístupná. Více informací ZDE.