Vražda na univerzitě

Foto: ČT
Úterý 6. září 2022, 8:00 – Text: (ipu)

Už v neděli 11. září rozkryje režisér Jan Hřebejk Pozadí událostí. Právě tak se jmenuje nová minisérie o partnerských vztazích, skandálním románu a vraždě na univerzitě. Česká televize ji vysílá od neděle vždy od 20:10 hodin na ČT1. Autorem námětu a scénáře je Michal Sýkora z FF UP, který spolupracoval se scenáristou Petrem Jarchovským. V hlavních rolích se představí mj. Jiří Havelka, Petra Hřebíčková, Martha Issová či Jitka Čvančarová. Děj zavede diváky mezi dva sourozence, vysokoškolské pedagogy. On píše detektivky, aby finančně zajistil rodinu. Ona pod pseudonymem vydá ironický erotický román, protože při práci na něm nemusí řešit aféry svého muže. Kniha nazvaná Pozadí událostí se stane bestsellerem. Na fakultu přichází ambiciózní děkanka, jejímž programem je vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole a prosazuje ho s nebývalou razancí. Do hledáčku se jí dostávají pedagogové i studenti. Jeden výtisk románu najdou kriminalisté i v šatně univerzitního divadelního sálu, hned vedle mrtvého těla mladé studentky.