Výkony středoškoláků posoudí ombudsmanka i ústavní soudkyně

Do finále se z olomouckého fakultního kola probojovala například Elena Sekaninová, studentka Gymnázia Jakuba Škody v Přerově. Foto: Eva Hrudníková
Úterý 30. duben 2019, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v porotě finálového kola a rekordní počet zapojených týmů. I takový je letošní ročník soutěže Mezinárodní Středoškolský Moot Court, v němž si studenti středních škol zkouší role právních zástupců. Soutěž v simulovaném soudním jednání vyvrcholí v pátek 3. května na olomoucké právnické fakultě, která je jejím tradičním pořadatelem.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 76 středoškolských týmů z celé republiky. Zadaný případ, na němž soutěžící pracovali přes dva měsíce, se tentokrát týká svobody náboženského vyznání ve věznici. Středoškoláci nejprve připravovali pod vedením studentů práv písemná podání, poté se účastnili ústních kol na jednotlivých právnických fakultách. Ta simulovala jednání před Evropským soudem pro lidská práva.

Vybrané nejlepší týmy se teď chystají na ústní kolo do Olomouce. „Těší nás rostoucí zájem o soutěž. Počet přihlášených středoškoláků byl letos rekordní. Navíc poprvé se zapojila i plzeňská právnická fakulta. V soutěži tak mají své zástupce všechny české právnické fakulty,“ zhodnotil Pavel Glos, doktorand PF UP, který s kolegou Janem Kohlem soutěž již druhým rokem koordinuje. Do koučování týmů se zapojilo celkem 12 posluchačů PF UP, a to v rámci povinně volitelného předmětu.

O vítězi letošního ročníku se rozhodne mezi 14 týmy už tento pátek, 6 finálových týmů bude z olomoucké fakulty. Pořadatelům se podařilo získat do poroty hned několik významných odborníků na lidská práva. „Výkony soutěžících bude poprvé hodnotit i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Naopak tradičně k nám na finále přijíždí ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. Výborně se nám s ní spolupracuje. To, že se k nám ráda vrací, je pro nás potvrzením, že soutěž děláme dobře a že má vysokou úroveň,“ dodal Jan Kohl.

Finále startuje slavnostním zahájením v 11:30, soutěžit se bude od 12:00 v učebnách právnické fakulty. Soutěž je veřejná. Podívat se mohou přijít například příznivci soutěžících nebo studenti práv, kteří by si chtěli za rok zkusit roli koučů.

Středoškolský Moot Court vznikl na PF UP v roce 2013, a to z iniciativy studentů předmětu Street law pod vedením Lucie Madleňákové z katedry správního práva a finančního práva. Jako mezinárodní soutěž se letos koná počtvrté.

Více o soutěži na webových stránkách.