Výroční web, výroční párty, i tak slaví právnická fakulta

Výroční web pokřtil před fakultou šampaňským děkan Václav Stehlík (vlevo). Fotogalerie: Jan Hudáč
Pátek 24. září 2021, 16:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta slaví. Před třiceti lety, 23. září 1991, do lavic usedlo na šedesát studentů, kteří byli přijati na znovuobnovenou fakultu. Začal tak akademický rok, který odstartoval novodobou historii právnického vzdělávání v Olomouci. Fakulta si nyní k jubileu nadělila speciální webovou stránku a pro studenty uspořádala neformální párty.

Za třicet let vyrostlo z fakulty o desítce zaměstnanců a šesti desítkách studentů moderní univerzitní pracoviště respektované v České republice i v zahraničí, hrdé na své absolventy šířící její dobré jméno, na aktivní studenty a zapálené zaměstnance. Pracoviště, které dbá na hodnoty, jež dostalo do vínku – svobodu, demokracii a občanskou společnost, a současně se nebojí jít s dobou. Třicet let svého růstu se fakulta pokusila vměstnat na speciální výroční web, který včera spustila.

„Při oslavě ‚třicátin‘ naší fakulty chci poděkovat vedení univerzity ze začátku devadesátých let za moudré a odvážné rozhodnutí obnovit právnické učení v Olomouci. Děkuji všem předchozím děkanům a jejich spolupracovníkům za to, že se o fakultu zasadili. Děkuji všem akademikům, kteří s fakultou spojili svůj životní čas a vložili do ní své síly a energii. Děkuji všem neakademickým zaměstnancům, kteří pečlivě a trpělivě zajišťovali každodenní chod fakulty. Děkuji všem studentům, kteří si ji vybrali jako svou alma mater a prožili na ní cenné roky svého studia,“ jsou slova Václava Stehlíka, děkana PF UP, která otevírají výroční webovou stránku.

Fakultě se podařilo pro web natočit videoportréty deseti osobností, které vzpomínají na uplynulých třicet let. Jsou mezi nimi dvě děkanky, tři děkani PF UP nebo Josef Jařab, první polistopadový rektor UP. Výroční web připomíná také vzhled budov fakulty v době jejího otevření v kontrastu s novými moderními prostory, které vznikly nedávno ukončenou dostavbou.

Právnická fakulta nehodlá být na oslavy jubilea sama. Už včera slavila se studenty, připravila pro ně Fakultní výroční párty. Posluchači napříč programy a ročníky se bavili nad kuriózními otázkami, které pro ně vymyslely v rámci speciálního kvízu jednotlivé katedry. Zahrála jim kapela Trocha klidu a bouřlivý potlesk ve stoje si od více než tří stovek studentů vysloužila STAGnace, unikátní hudební těleso tvořené akademiky právnické fakulty. Párty pak končila v aule, která se pro měnila v kino. „Po zkušenosti s covidovými opatřeními si daleko více vážíme věcí, které pro nás před covidem byly samozřejmostí, jako například to, že se potkáváme s lidmi, které máme rádi. Během včerejšího večera se to projevilo, a na všech bylo vidět, že si akci opravdu užívají. Organizace byla skvělá, stejně tak atmosféra. Pro mě bylo vrcholem jednoznačně vystoupení kapely STAGnace. Už teď se těším na další podobné akce, snad budou,“ zhodnotil Jan Gajdošík, student posledního ročníku magisterského programu Právo a právní věda.

Už příští týden oslavy na právnické fakultě pokračují. Ve středu 29. září se uskuteční setkání určené zaměstnancům, absolventům, partnerům a příznivcům fakulty. Jeho součástí bude například odhalení pamětní desky Miroslava Liberdy, prvního děkana obnovené fakulty, nebo slavnostní otevření Knihovny Milady Horákové.

 

Zpět