Výstava Elišky Podzimkové podpoří seriál o „plešounech“

Výstavu zahájili děkan LF UP Milan Kolář a student medicíny Tomáš Boček.
Foto: Martin Višňa
Neděle 10. březen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Človíček koupající se v šálku kávy, ústa pijící drink z Tančícího domu nebo skejťák dovádějící na laně nad Prahou. To je jen malý náznak ze svěžích děl kombinujících fotografii s ilustrací, pod nimiž je podepsána výtvarnice Eliška Podzimková. Její výstava na podporu projektu Plešouni je k vidění na lékařské fakultě.

„Cílem je vznik animovaného seriálu, který přiblíží dětským onkologickým pacientům problematiku jejich onemocnění a léčby. Sama Eliška má tu zkušenost, že se na počátku své léčby dozvěděla spoustu informací, které si jako dítě nedokázala utřídit a porozumět jim. Inspirací je seriál Byl jednou jeden život,“ představil Plešouny při zahájení výstavy kamarád autorky, student lékařské fakulty Tomáš Boček.

Ilustrátorka, které v šestnácti letech diagnostikovali Hodgkinův lymfom, a sama si tak při léčbě vyzkoušela, jaké to je být „plešoun“, se vernisáže nemohla zúčastnit. Byla právě na cestách. Děkan lékařské fakulty Milan Kolář jí poděkoval za nápad a nadšení pomáhat alespoň na dálku. „Každá výstava nebo jakákoliv jiná činnost, která upozorní na tuto závažnou součást medicíny, je záslužná,“ poznamenal děkan.  

Výstavu Plešouni si mohou zájemci ve foyer dostavby Teoretických ústavů prohlédnout do poloviny dubna. Vystavené tisky je možné si zamluvit a následně zakoupit a podpořit tak vznik zmíněného seriálu.

Zpět