Výstava v Knihovně UP ukazuje univerzitu očima studentů U3V

Titulní foto: Josef Rosulek, v textu Egon Havrlant
Čtvrtek 2. listopad 2023, 13:26 – Text: Ivana Pustějovská

Jak vidí naši univerzitu lidé, kteří se rozhodli si ve zralejším věku rozšířit své znalosti a dovednosti? Odpověď najdete až do konce roku v Knihovně UP ve Zbrojnici. Právě v její časopisecké studovně je totiž k vidění výstava Univerzita Palackého očima studentů U3V.

Autory dvaceti snímků jsou absolventi dvou programů, které Univerzita třetího věku (U3V) poprvé v loňském akademickém roce zájemcům nabídla. Na výběr měli buď Kurz digitální fotografie, nebo Kurz kreativní fotografie, které vedli lektoři Jiří Sosna a Jiří Janošík. Zaměření těchto kurzů na fotografii přivedlo garanty U3V na nápad nenechat si výsledky snažení jejich účastníků jen pro sebe, ale představit je i veřejnosti. A protože si univerzita letos připomíná 450 let od založení olomouckého vysokého učení, bylo téma nasnadě: Zkuste zachytit Univerzitu Palackého tak, jak ji při svých návštěvách vidíte vy. Dvacítka nejzdařilejších fotografií devíti autorů je k vidění v časopisecké studovně Knihovny UP ve Zbrojnici.

„Tato neobyčejná výstava představuje výsledky tvůrčího úsilí našich vážených účastníků Univerzity třetího věku, kteří se s vášní a entuziasmem věnují umění zachycování okamžiků prostřednictvím fotografie. Každý snímek má svůj vlastní příběh i emoci. Tyto fotografie jsou tak nejen záznamem vizuálního okouzlení autora, ale také svědectvím o nekonečné tvůrčí síle, která se nenechá omezit věkem,“ řekla Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce.

Univerzita třetího věku je vzdělávací aktivita zaměřená na vzdělávání starších dospělých, kteří mají zájem o další rozvoj svých zájmů i dovedností. „Naším cílem je poskytnout každému, kdo o to i ve vyšším věku stojí, příležitost k aktivnímu intelektuálnímu růstu, společenskému zapojení a osobnímu rozvoji. Myslím, že právě tato výstava je dokonalým příkladem toho, jak vzdělání a touha po osobním rozvoji mohou rozkvést naplno i ve zralejších fázích života,“ dodala Klára Tesaříková Čermáková.

Výstava je k vidění v časopisecké studovně knihovny ve Zbrojnici už nyní. Příchozí mohou také svým hlasem rozhodnout, která z fotografií je podle nich nejzdařilejší. Stačí napsat číslo vybraného snímku na lístek a vhodit jej do připravené schránky. Vítěz či vítězka budou vyhlášeni na vernisáži výstavy, která se uskuteční 21. listopadu v 17 hodin za účasti proslulého fotodokumentaristy Jindřicha Štreita a hudebního skladatele a prorektora UP Víta Zouhara. Výstava potrvá do konce letošního roku.