Výzkumníci představí na Floře Olomouc posklizňové úpravy semen a plodů

Ilustrační foto: archiv Výstaviště Flora
Úterý 18. srpen 2020, 10:10 – Text: (red)

Letní Floru Olomouc, která je letos jedinou zahradnickou a květinovou výstavou v České republice, opět obohatí svým programem olomoucké pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. V pavilonu H ve Výzkumné laboratoři rostlin připraví interaktivní expozici Semenářství.

„Naše expozice bude letos opět věnována semenům a jednosemenným plodům zelenin a léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. Pozornost bude tentokrát soustředěna na semenářství různých druhů těchto plodin, přesněji posklizňovou úpravu semen, kam patří například různé způsoby ručního i mechanizovaného čištění, třídění, posklizňové dozrávání nebo obrušování, a jejich klíčení. Pracovníci seznámí veřejnost s pojmy jako dormance, stratifikace, skarifikace a dalšími. Mnohé z představovaných procesů si návštěvníci budou moci i sami vyzkoušet,“ přiblížila expozici Kateřina Smékalová z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Součástí expozice bude i osm velkoformátových plakátů s klasifikací plodů zelenin a léčivých, aromatických a kořeninových rostlin a s tím souvisejícími procesy jejich sklizně a posklizňové úpravy.

 

Letní Flora Olomouc 2020 se na Výstavišti Flora Olomouc koná od 20. do 23. srpna. Ústředním tématem je Zahrada za zdí, pořadatelé zavedou návštěvníky do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšit se mohou i na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční zahradnické trhy.

Ve čtvrtek a v pátek program obohatí i univerzitní iniciativa Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor. Pro návštěvníky bude v zadní části Smetanových sadů (poblíž jezírka) připravena odpočinková zóna, půjčovna dek a deskových her nebo možnost zdarma si vyzkoušet různé sportovní aktivity. Pod hlavičkou Zaparkuj jsou ve čtvrtečním programu od 15 hodin zahrnutí i hudebníci a buskeři Tom Oakland a Martin Binder.

Doprovodný program Floře nabídla i Pevnost poznání UP – pomocí mikroskopů bude možné prozkoumat krásný a miniaturní svět sladkých vod, objevit v pouhé kapičce vody pozoruhodné organismy z rostlinné i živočišné říše, v nabídce budou zajímavé pokusy, zábavné úkoly i hlavolamy. 

Zpět