Výzvu Do práce na kole přijal rekordní počet zaměstnanců univerzity

Foto: Vojtěch Duda
Sobota 21. květen 2022, 8:00 – Text: Michal Zych

Vylepšit si kondici, ulevit dopravě, ušetřit za benzín a vyzkoušet, jak se dá dostat do práce bez použití auta, se během letošního května rozhodlo rekordních 127 zaměstnanců UP, kteří přijali výzvu Do práce na kole. Tvoří tak téměř 10 % všech zapojených účastníků v Olomouci a za uplynulou dobu už nasbírali téměř 19 000 kilometrů. Díky zapojení do kampaně mohou také využívat nejrůznější výhody a slevy, doprovodné akce jsou ale přístupné všem zájemcům.

Jedním z hlavních cílů výzvy je ukázat, že se do práce dá pravidelně dostávat i bez využití individuální automobilové dopravy. Není proto nutné pouze jezdit na kole, využít lze třeba také koloběžku, brusle nebo vyrazit pěšky – případně se dá zaznamenat i jízda MHD. Z nasbíraných dat zároveň vyplynou překážky ve veřejném prostoru, který často bývá optimalizovaný primárně pro auta. Kompletní souhrn informací jsme přinesli zde.

„Zatímco mnozí využívají přínosů udržitelné mobility běžně a po celý rok, účast ve výzvě přináší mnoho dalších výhod. Účastníci dostanou originální tričko, díky němuž je ve vybraných olomouckých podnicích čeká káva, zákusek nebo vstup zdarma. Zároveň se zapojují do celorepublikové a olomoucké soutěže – a ti univerzitní, kterým Udržitelná univerzita poskytla bezplatné registrace, letos poprvé také do univerzitního souboje fakult či součástí,“ říká Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP a zároveň jedna z účastnic výzvy.

Kromě dalších výhod a slev, které jsou určeny pouze pro zapojené, se koná také mnoho doprovodných akcí, které jsou přístupné všem zájemcům. V neděli 22. května se tak koná spanilá cyklojízda na levandulový statek Bezděkov a ve čtvrtek 26. května cyklozávod po olomouckých fortech. Přímo na Konviktu se pak 7. června odehraje i slavnostní vyhlášení univerzitního souboje a celkových výsledků za Olomouc. Na něj naváže od 19 hodin volně přístupná debata o udržitelné mobilitě v Olomouci, připravované změně parkovacích zón nebo o projektu Bezpečná cesta do školy. Aktuální dění najdete na facebookové stránce DPNK Olomouc

Prohlédněte si níže galerii s fotkami dvou z celkem 41 univerzitních týmů, program akcí a nabídku výhod. Podívat se můžete také na statistiky pro Olomouc a pomocí filtru i pro Univerzitu Palackého.