Vzkaz „stříbrných“ absolventů: Ať se právnické fakultě dál daří, my si to přijdeme zase zkontrolovat

Čestný diplom u příležitosti stříbrné promoce si převzalo na sedmdesát absolventů PF UP. Fotogalerie Vojtěch Duda
Úterý 18. říjen 2022, 11:00 – Text: Eva Hrudníková

Vřelá objetí, srdečné úsměvy, výměna telefonních čísel… A to často už na schodech před vchodem do právnické fakulty. Tak pro mnohé absolventy práv začalo jejich setkání po pětadvaceti letech – jejich stříbrná promoce. Právnická fakulta ji pořádala poprvé ve své novodobé historii.

Stříbrnou promocí vyvrcholily oslavy 30. výročí obnovení právnické fakulty. Pozvánku dostali absolventi, kteří promovali v letech 1996 a 1997. Na fakultu se jich vrátilo na sedmdesát.

Za fakultu je přivítal děkan Václav Stehlík, který je označil za rodinné stříbro, za univerzitu prorektor Michal Malacka. „I když léta mnohé věci změní, věřím, že ve vás stále žije ono světlo, které vás přimělo naši profesi dělat a které je schopné zažehnout majáky pro ostatní. Naše fakulta je na vás – absolventy – právem hrdá. Víme, že vaše stopa v české, ale mnohdy opravdu světové praxi, není malá,“ zmínil ve svém projevu prorektor.

A neopomněl děkovat. „A protože dnes vidím, co jste dokázali a co jste ze svých životů vybudovali, musím vám poděkovat za vaše dosavadní dílo, za to, že jste dnes přišli a za to, že – jak věřím – si nesete naši fakultu nadále ve svých srdcích. Naší alma mater přeji mnohé takové studenty, pro které bude radost a čest se po pětadvaceti let po ukončení studia hrdě hlásit mezi její absolventy,“ dodal Michal Malacka, který měl na stříbrné promoci netradičně dvojroli. Z úlohy prorektora plynule přecházel do role absolventa, jednoho z promujících.

Již s čestným diplomem v ruce se ujal slova za všechny promující Jiří Gottwald, místopředseda Krajského soudu v Ostravě. „To, čím je právnická fakulta dnes, bylo v našich dobách improvizací na koleně skoro nemyslitelně. Už dávno se zoufale nebojuje o akreditaci, už dávno není tato fakulta přehlíženým benjamínkem mezi ostatními. Naopak. Vydobyla si své pevné a stálé místo ať už mezi ostatními fakultami na univerzitě nebo mezi ostatními právnickými fakultami v České republice. Má mezi svými pedagogy vysoce uznávané kapacity napříč právními odvětvími. Fakultě přeji, ať se jí tak skvěle daří dál, protože my si to sem přijdeme nejpozději zase za pětadvacet let zkontrolovat.“ Zajímavostí je, že mezi přítomnými absolventy byly hned tři manželské páry.

Na slavnostní akt navázalo neformální setkání u rautu, odhalení pamětní desky Miroslava Liberdy, prvního děkana znovuobnovené právnické fakulty, a prohlídka budov. Děkan Václav Stehlík vzal zájemce i do své pracovny. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo první stříbrnou promoci připravit. Z reakcí absolventů vím, že se akce povedla. Byl bych rád, kdyby zůstali ve spojení s naší fakultou dál například přes klub absolventů. Věřím, že jsme sobotní akcí založili novou tradici a v pořádání stříbrných promocí budeme pokračovat,“ dodal Václav Stehlík.

První studenti začali na znovuobnovené olomoucké právnické fakultě studovat v roce 1991. O budovy se zpočátku dělila právnická fakulta s fakultou tělesné kultury a nabízela jediný studijní program, a to magisterský Právo a právní věda. První promoce se pak konala v roce 1996, kdy si diplom převzalo přes šedesát absolventů. O rok později se fakulta loučila s více než osmdesáti absolventy. Dnes na stejný program nastupuje do prvního ročníku přes tři sta studentů.