Workshop pedagogům přiblíží metodu service-learning – učení se službou

Grafika: CMTF UP
Čtvrtek 13. duben 2023, 16:00 – Text: Lenka Peřinová, (vim)

Techniky a postupy service-learningu, který propojuje teoretickou, projektovou a praktickou výuku, představí workshop, který pro vyučující z UP připravuje na pátek 5. května Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Účast na něm je zdarma.

„Service-learning ve vysokoškolském vzdělávání je zážitková vzdělávací metoda, při níž se studenti zapojují do komunitní služby, kriticky tuto zkušenost reflektují a učí se z ní. Aktivity service-learningu se zabývají lidskými, sociálními a environmentálními potřebami z hlediska sociální spravedlnosti a udržitelného rozvoje. Obohacují výuku, podporují občanskou odpovědnost a posilují komunity,“ přiblížila Nataša Matulayová z katedry křesťanské sociální práce CMTF UP.

Účastníci workshopu se seznámí s vyučovací strategií service-learningu, naučí se používat techniky a postupy v konkrétním studijním programu. Lektorka vysvětlí, jak nastavit témata service-learningových aktivit či projektů tak, aby korespondovala s výstupy učení a profilem absolventa. Vyučovací strategie umožňuje studentům učit se plánovat a realizovat projekty zaměřené na potřeby dané komunity či místa.

„Naším cílem je pomoci studentům uvědomit si, že jako občané žijící v konkrétní společnosti mají také občanskou odpovědnost, že je přirozené se občansky angažovat. Chceme je naučit, jak pracovat na pozitivní sociální změně ve společnosti. Service-learning je atraktivní i tím, že spojuje akademické pracovníky, studenty a komunitu. Při řešení konkrétního problému se všichni stávají partnery,“ doplnila Nataša Matulayová, která plánuje nabídnout sérii workshopů zaměřených na dílčí témata service-learningu všem fakultám UP.

Aktuálně připravený workshop se uskuteční v pátek 5. května od 9 hodin v prostorách CMTF UP v budově Na Hradě 5. Zájemci se mohou přihlašovat na Portálu celoživotního vzdělávání ZDE.

Téma service-learningu na UP otevřela již v roce 2017 Tatiana Matulayová, tehdejší vedoucí katedry křesťanské sociální práce a mimo jiné garantka Dobrovolnického centra UP. V posledních třech letech realizovali studentky a studenti navazujícího magisterského programu Sociální práce s rodinou na zmíněné katedře šest projektů, které se zaměřily například na rodinné konference (viz tento článek), propojení generací (více tady) nebo právě rozvoj Dobrovolnického centra UP. Service-learning je na UP implementován v rámci členství univerzity v mezinárodní alianci Aurora.