Za profesorem Zahrádkou

Foto: spisovatele.upol.cz
Úterý 1. červen 2021, 9:53

Zemřel profesor Miroslav Zahrádka (1931–2021). Dožil se vysokého věku devadesáti let. Od začátku 60. let 20. stol. působil nepřetržitě více než půlstoletí na Filozofické fakultě naší univerzity. Byl dlouholetým vedoucím rusistického pracoviště, založil tradici olomouckých mezinárodních konferencí, kterých se účastnili slavisté z celého světa. Periodikum Rossica Olomucensia, jehož byl iniciátorem, vychází více než 50 let.

Jako literární vědec a literární historik byl autorem desítek knih a stovek studií. Sestavil svébytné dějiny ruské válečné prózy, jimž dominují významné osobnosti ruské klasické literatury 19. stol., jako byl Puškin, Gogol, Tolstoj, a ve 20. století pak Isaak Babel, Michail Šolochov nebo Vasilij Grossman. Uváděl na českou scénu desítky ruských autorů a sestavil mezinárodní badatelský tým pro výzkum česko-ruských  literárních a kulturních vztahů. Tato slovníková hesla se stala na dlouhá léta významným zdrojem pro poznání recepce ruské kultury u nás a mapou české překladatelské scény. V 80. letech 20. století organizoval semináře pro začínající české rusisty. Ve školicím  pracovišti přednášely významné osobnosti zahraniční slavistiky. S profesorem Zahrádkou odešla významná osobnost mezinárodní slavistiky, mezinárodně respektovaný rusista s významným badatelským odkazem.

Prof. Zdeněk Pechal, děkan Filozofické fakulty UP