Záchranáři z FZV učí první pomoc na základních školách

Foto: archiv studentů FZV
Středa 11. březen 2020, 11:00 – Text: Martin Višňa

S velkým zájmem se setkala aktivita studentů fakulty zdravotnických věd, kteří vedle svých studijních povinností vyučují základy první pomoci na základních školách. Jen od začátku letošního roku navštívili v Olomouci tři desítky tříd, od prvňáčků až po deváťáky, a další je v průběhu letního semestru ještě čekají.

„Každý se můžeme dostat do situace, která bude vyžadovat poskytnutí první pomoci. Snažíme se tedy o to, aby i děti v takové situaci věděly, co mají dělat a nepanikařily. Školy to vítají a děti jsou moc šikovné, až nás někdy překvapují,“ uvedla Šárka Obšilová, jedna ze skupiny studentů oboru Zdravotnický záchranář, která za dětmi školou povinnými vyráží.

S nápadem přišla Šárka Vrbová, která podobnou aktivitu pamatuje ze střední školy. Kolegům ze Studentského spolku FZV, pod jehož hlavičkou studenti mezi žáky chodí, se líbil. „Začali jsme s tím v lednu, během zkouškového. Původně jsme chtěli oslovit i střední školy a také udělat nějakou akci pro studenty univerzity, ale zájem ze strany základek je tak velký, že se věnujeme zatím pouze jim. Aktuálně máme domluvené hodiny v asi patnácti třídách. Do škol chodíme, když máme čas. Toho přes semestr moc není, ale některé třídy odučit zvládneme,“ řekla Šárka Vrbová, která aktivitu organizuje.

Náplň hodiny budoucí zdravotničtí záchranáři přizpůsobují věku žáků, mluví se o tísňových telefonních číslech, zlomeninách, krvácení nebo první pomoci při bezvědomí, nechybějí praktické ukázky s možností si vyzkoušet například resuscitaci. „U menších dětí jsme ji původně dělat nechtěli, že pro ně bude příliš komplikovaná. Měli jsme však s sebou figurínu, žáčci si na ní chtěli resuscitaci vyzkoušet a šlo jim to. Propagujeme také aplikaci Záchranka, kterou některé děti už také znají,“ vyjmenovala Šárka Vrbová.

Děti se podle studentek FZV často také doptávají na to, co je zajímá. Občas přitom slyší i takové dotazy jako co dělat, když jsem sám v lese, bez telefonu a někdo mě postřelí, nebo jestli lze zastavit krvácení izolepou.

Aktivitu studentů Zdravotnického záchranáře učitelé základních škol vítají. „Studenti zvládli všechny třídy prvního i druhého stupně, byli velmi profesionální a podle všech pedagogů a většiny žáků to bylo velmi přínosné, super a hlavně to víc než splnilo očekávání. Osobně jsem se vyptávala žáků a ani jednou nezaznělo jejich obvyklé ‚nuda‘, to si myslím, že je nejvyšší pocta. Moc za tuto možnost děkujeme,“ pochválila studenty například Alexandra Michalcová ze ZŠ a MŠ Gorkého v Olomouci-Pavlovičkách.