Záchranáři z Univerzity Palackého uspěli na Dni první pomoci

Úspěšní záchranáři z fakulty zdravotnických věd.
Fotogalerie: Ostravská univerzita, archiv týmu UPs
čtvrtek 13. červen 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

Nehoda autobusu, oběšení nebo život ohrožující alergická reakce na ořechy. S těmito modelovými situacemi se museli vypořádat studenti oboru Zdravotnický záchranář během letošního ročníku soutěže Den první pomoci. Soutěžní tým UPs z fakulty zdravotnických věd si vedl velmi dobře, v celkovém hodnocení obsadil třetí místo.

„Je to úžasný úspěch studentů druhého ročníku. Vloni byli jedenáctí ze třinácti družstev, letos se umístili na třetím místě. Udělali neuvěřitelný pokrok,“ komentovala bronzovou příčku týmu proděkanka Zdeňka Mikšová.

Podle Jaroslava Zavadila, který úspěšný tým tvoří se spolužáky Michaelou Králíkovou a Tomášem Večeřou, bylo lepší umístění jejich morální povinností. „Říkali jsme si, že by páté místo bylo fajn, i vzhledem k tomu, že tam byla opravdu velká konkurence. Při vyhlašování jsme byli překvapení, nečekali jsme to. Je to velké zadostiučinění za ty hodiny učení a tréninku,“ uvedl.

Nejtěžší byla pro olomouckou trojici hned úvodní situace, nehoda autobusu. „První úkoly na soutěžích jsou podle mě vždy zakleté, vždy je pokazíme. Dorazili jsme k havarovanému autobusu, začali jsme to okamžitě řešit v režimu mimořádné události, který se liší danými postupy od běžných situací. Rozhodčí nás ale zastavil, že máme postupovat podle pravidel urgentní medicíny, byli tam jen tři vážně a dva lehce zranění. Protože jsme se ale již stihli rozdělit, u jednoho pacienta byli lidi ze tří různých týmů,“ popsal Jaroslav Zavadil

„Dostala jsem se do situace, kdy bylo třeba provést u pacientky kardiopulmonální resuscitaci, ale byla jsem na to sama a chvíli trvalo, než mi přišel na pomoc člen pražského týmu. Vyzkoušeli jsme si tedy i mezitýmovou spolupráci, která v reálu může nastat. Ale tím, že se rozdělil náš tým, jsme přišli v hodnocení o body,“ dodala Michaela Králíková.

Během třídenní soutěže museli záchranáři dále řešit například oběšení, dopátrat se příčiny dušení muže, který jedl štrúdl, nebo byli povolání do nelegální chirurgické ordinace, kde docházelo k transplantaci orgánů. Po cestě k další situaci trojice v terénu nad Karlovou Studánkou stihla i pořídit fotku, se kterou vyhrála doprovodnou fotosoutěž.

Hodnotitelé u řešení modelových situací posuzují úplně všechno, nejen jestli záchranáři vyšetřují podle daných postupů a dokážou stabilizovat pacienta. Hodnotí i přístup soutěžících k pacientovi, komunikaci s ním, také vzájemnou spolupráci v týmu. „Je dobré, že figuranty jsou záchranáři nebo učitelé za zdravotnických fakult, takže když jim podáme nějaký lék, vědí, jak na odpovídající dávku reagovat. I figuranti přidělují body na základě toho, jak se v naší péči cítili,“ doplnil Jaroslav Zavadil, který patří k pravidelným účastníkům záchranářských soutěží a má zkušenosti z činnosti z Českého červeného kříže.

Jeho týmový kolega Tomáš Večeřa se zase hlásí k Horské službě v Beskydech, Michaela Králíková kromě Zdravotnického záchranáře na FZV studuje ještě Všeobecnou sestru v Ostravě. Záchranářských soutěží během roku společně absolvují několik, přičemž příprava na ně je často i dobrou přípravou na zkoušky ve škole a samotná účast v soutěžích pak cvičením pro praxi.

Soutěž Den první pomoci, v níž prověřují své znalosti a dovednosti studenti denní formy oboru Zdravotnický záchranář, pořádá od roku 2007 katedra intenzivní medicíny, urgentní medicíny a forenzních oborů Ostravské univerzity. Letošního ročníku se v Jeseníkách zúčastnilo patnáct studentských týmů z České republiky a Slovenska. Fakulta zdravotnických věd byla zastoupena ještě jednou trojicí, UPOLáky.