Žáci základních škol excelovali v technické tvořivosti

Foto: archiv katedry technické a informační výchovy PdF UP.
úterý 16. duben 2019, 10:24

Katedra technické a informační výchovy již popáté vyhlásila soutěž TechnoChallenge, která se zaměřuje na rozvoj technické tvořivosti. Tématem semifinálového kola letošního ročníku soutěže bylo vytvoření domu snů. Žáci mohli popustit uzdu fantazii, jelikož bylo možné využít jakýkoliv materiál a uplatnit libovolné výrobní postupy. I to přispělo k tomu, že bylo do soutěže nakonec přihlášeno na 130 výrobků. A opravdu platí, co kus to originál.  

Hodnocení probíhalo za účasti nezávislé komise tvořené sedmi odborníky, kteří se profesně zabývají technickým vzděláváním. Komisi předsedal Michal Mrázek, hlavní organizátor soutěže. Výherci, postupující do finálového kola, navštěvují následující školy: ZŠ Šumperk – Šumavská 21, ZŠ a MŠ Osek nad Bečvou, Základní škola Uničov, ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh, Fakultní základní škola Olomouc – Hálkova, ZŠ a MŠ Dub nad Moravou, Základní škola a Gymnázium města Konice, ZŠ Přerov – Svisle, Masarykova základní škola a mateřská škola Nezamyslice, Základní škola, Praha 9 - Kyje, Základní škola a Mateřská škola Lutín příspěvková organizace, ZŠ Olomouc - Svatý kopeček a ZŠ Vodní – Mohelnice.

Hodnocení bylo s ohledem na spoustu krásných výrobků velmi náročné, a proto komise rozhodla o vytvoření zvláštní kategorie „Star“. Výrobky soutěžících v této kategorii se sice neumístily mezi nejlepšími, nicméně porotu zaujaly svou originalitou i způsobem provedení. Proto jsou do finálového kola zváni i autoři výrobků z těchto škol: ZŠ a MŠ Olomouc – Svatoplukova 11, Základní škola Olomouc – Zeyerova 28, ZŠ a MŠ Pavlovice u Přerova, ZŠ Šumperk - Vrchlického 22, Základní škola a Gymnázium města Konice, Základní škola Zábřeh a Základní škola a Mateřská škola Lutín, příspěvková organizace.

Finálové kolo se bude konat 5. 6. 2019 v prostorách katedry technické a informační výchovy. Žáci budou tvořit výrobky na téma „Rozhledna – svět očima z výšky“. Zhotovení soutěžního výrobku bude probíhat v průběhu finálového dne soutěže. Žáci budou moci využít dostupných nástrojů, nářadí a technologií v rámci vybavenosti dílny TechnoLab. Vyhlášení výsledků soutěže proběhne ve 14 hodin. Široká veřejnost je srdečně zvána.

Při této příležitosti katedra též zve na veřejnou výstavu soutěžních prací. „Bude se vám tajit dech, když uvidíte, co všechno dnešní mladá generace dokáže vyrobit. Mnohdy o ni mluvíme, jako o nenávratně ztracené, o počítačových maniacích, ale není tomu tak“, dodává doc. Jiří Dostál, vedoucí pracoviště, které soutěž organizuje. Výstava se uskuteční 17. 4. od 8:00 do 16:00 ve vstupní hale Pedagogické fakulty UP. Ukázky některých prací přihlášených do soutěže jsou dostupné na facebooku ZDE a ZDE.  

V den výstavy bude též veřejnosti otevřen TechnoLab, kde si budou moci návštěvníci vyrobit cokoli, co je napadne. Je však nezbytné si předem rezervovat místo, viz ZDE. 

Doc. Jiří Dostál, Ph.D., vedoucí katedry technické a informační výchovy PdF UP 

 

 

Zpět