Zahraniční studenti programu GLODEP letos kvůli pandemii covid-19 složí státnice online

Studentka Laila Jiwani
Foto: archiv PřF
Středa 17. červen 2020, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Pomocí internetové videokonference složí letos státní závěrečnou zkoušku dvě desítky zahraničních studentů dvouletého magisterského programu International Development Studies (Mezinárodní rozvojová studia) – GLODEP, který realizuje Univerzita Palackého ve spolupráci s dalšími dvěma zahraničními univerzitami.

Organizaci státní závěrečné zkoušky totiž zkomplikovala pandemie nového typu koronaviru, kvůli níž by studenti měli velký problém přicestovat na státní závěrečnou zkoušku do Olomouce.

Státnice jsou v mezinárodním magisterském programu GLODEP naplánované od 22. do 26. června. Jejich organizaci dostala na starost Přírodovědecká fakulta UP, která poprvé stojí v čele mezinárodního konsorcia vysokých škol v rámci evropského programu Erasmus Mundus. „Zahraniční studenti by se teď ale do Olomouce jen velmi těžko dostávali. V určitý moment už potřebovali vědět, jak bude letos organizace státních zkoušek probíhat. Nakonec jsme zvolili online formu, u které je menší riziko případných komplikací,“ uvedla Simona Šafaříková z katedry rozvojových a environmentálních studií.

Základní podmínkou pro online státnice bude kvalitní internetové připojení, které zajistí  nepřerušovaný přenos obrazu a zvuku mezi studentem v zahraničí a komisí složenou ze zástupců tří univerzit. Studenti budou také muset dodržet několik stanovených pravidel, aby byla zaručena regulérnost státní zkoušky. „Nesmí se používat sluchátka. Na začátku zkoušky student pomocí webkamery ukáže místnost, ve které bude sedět, a pak v ní bude muset také setrvat. Důležité je, aby webkamera byla zapnutá po celou dobu zkoušky,“ přiblížila Simona Šafaříková.

Na online státní zkoušku studentů budou prostřednictvím internetového připojení dohlížet zástupci všech tří univerzit zapojených do programu. „Společně budeme i zkoušet. Na každého studenta máme vyhrazeno 20 minut. Výsledná známka z ústní části státní závěrečné zkoušky je založena na hodnocení všech tří univerzit. Podobně budou probíhat také obhajoby, na které je vyhrazeno 30 minut,“ uvedla Šafaříková.

Kromě státnic zkomplikovala pandemie covid-19 studentům ve 4. semestru i průběh stáží a přípravu jejich diplomových prací. Tento semestr studenti většinou tráví na stážích a výzkumných pobytech po celém světě. Například deset studentů programu GLODEP pobývalo v Itálii, kde je čekala přísná karanténa. „Někteří nemohli odjet sbírat data do terénu a museli lehce pozměnit zaměření své diplomky,“ podotkla Simona Šafaříková. Studenti také museli často pracovat z domova a komunikovat prostřednictvím internetu.

Dvě studentky zastihla pandemie covid-19 v kyrgyzské metropoli Biškeku na Alatoo International University. „Jedna se stihla vrátit do USA ještě předtím, než byly zavřeny hranice. Druhá je tam doposud a vrátit se nemůže, protože byly zrušeny lety. Zatím není jasné, kdy odletí zpátky domů. Během karantény to v Biškeku bylo složité hlavně z pohledu zásobování a dostupnosti internetu," uvedla Šafaříková.

Studijní program GLODEP nabízí studentům možnost vzdělávat se na třech evropských univerzitách, které realizují programy v oblasti rozvojových studií a rozvojové ekonomie. Kromě UP se jedná o francouzskou University of Clermont Auvergne a italskou University of Pavia. Cílem programu je připravit studenty v oblasti mezinárodního rozvoje, do spolupráce jsou zapojeny i mimoevropské univerzity.