Zájem o studium v Olomouci vzrůstá. Univerzita má přes 27 tisíc přihlášek

Ilustrační foto: Martin Višňa
Čtvrtek 7. březen 2019, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Závěr února je každoročně spojen s poslední možností podat si přihlášku na většinu studijních programů, které Univerzita Palackého nabízí. Studenti se mohou rozhodovat mezi osmi fakultami a tisíci možnými kombinacemi studijních programů. K 28. únoru 2019 registrovala olomoucká univerzita celkem 27 155 přihlášek k bakalářskému, magisterskému či navazujícímu magisterskému studiu. Navýšil se i počet přihlášek zahraničních uchazečů.

Oproti předchozímu roku, kdy UP evidovala ke konci února 25 196 uchazečů o studium, se letos počet navýšil o více než 1900 přihlášek. „Stále se zvyšující počet uchazečů o studium na Univerzitě Palackého vypovídá o trvalém zájmu o studium v jednom z nejhezčích studentských měst v republice. Značně se také zvýšil počet zájemců ze zahraničí,“ uvedl Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy.

Ze zahraničí dorazilo na olomouckou univerzitu 3927 přihlášek (ke stejnému datu v roce 2018 UP evidovala 2672), z nich pak 2163 ze Slovenska (loni 2146, předloni 1887). Nejvíce zahraniční studenty láká studium na lékařské fakultě, kam směřovala více než třetina přihlášek.

Stále se lze hlásit

Další přihlášky očekává univerzita v následujících týdnech a měsících. Na některé studijní programy se totiž mohou uchazeči stále přihlašovat. Pedagogická fakulta přijímá přihlášky do 15. března na všechny bakalářské, magisterské a navazující magisterské studijní programy kromě Výtvarné tvorby se zaměřením na vzdělávání. Přírodovědecká fakulta nabízí do půlky března Geografii pro vzdělávání v kombinaci s Historií se zaměřením na vzdělávání a také program Učitelství geografie pro střední školy s učitelstvím dějepisu pro střední školy a 2. stupeň základních škol. Na lékařské fakultě se lze hlásit ke studiu Veřejného zdravotnictví. Fakulta tělesné kultury ještě nabízí Tělesnou výchovu pro vzdělávání v kombinaci s Historií se zaměřením na vzdělávání.

Filozofická fakulta stále přijímá přihlášky na Ekonomicko-manažerská studia (do 17. 3.) a na Němčinu se zaměřením na tlumočení a překlad (do 31. 3.). Na cyrilometodějské teologické fakultě se lze hlásit do 30. dubna na bakalářské programy Charitativní a sociální práce a Mezinárodní sociální a humanitární práce. Právnická fakulta nabízí do půlky června navazující magisterské studium International and European Law v angličtině.

Přehled všech programů, včetně doktorských, na které lze ještě podat přihlášku, je k dispozici v katalogu na webu UP.

Lékařství, právo, psychologie či fyzioterapie stále lákají

Žebříček studijních programů, o které uchazeči projevili ke konci února největší zájem, je podobný tomu v loňském roce. Přes 2100 přihlášek registruje lékařská fakulta u Všeobecného lékařství. Tisícovou hranici podaných přihlášek překonaly studijní programy Psychologie, Právo a Zubní lékařství. „Mezi nejžádanější dále patří International Development Studies, Fyzioterapie na fakultě tělesné kultury i fakultě zdravotnických věd, Učitelství pro 1. stupeň základních škol, Učitelství pro mateřské školy, Všeobecná sestra a Právo ve veřejné správě,“ doplnila tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

K největším nárůstům zájmu oproti počtu přihlášek do aktuálního akademického roku došlo u tuzemských uchazečů například v Psychologii (nárůst o 155), Ekologii a ochraně životního prostředí (+86) či v Zubním lékařství (+81). Ze studijních programů, které UP nabízela zcela nově, byl největší zájem o Zobrazovací technologie v radiodiagnostice, Sociální pedagogiku se specializací Výchovné poradenství nebo program Pediatrické ošetřovatelství.

TOP 10 studijních programů – stav k 28. 2. 2019

Typ studia