Závěr Současné chemie bude patřit politologii

Závěrečným hostem Současné chemie v letošním roce bude politolog Pavel Šaradín.
Repro: RCPTM
Pondělí 25. březen 2019, 11:00 – Text: (red)

Letošní ročník kurzu Současná chemie, který na přírodovědecké fakultě pořádá již počtrnácté laureát České hlavy Pavel Hobza, nabídne ve středu poslední přednášku s názvem Občané, elity versus demokracie. Pronese ji politolog z katedry politologie a evropských studií FF UP Pavel Šaradín.

Přednášky, jejichž téma přesahuje rámec chemie, zařazoval pořadatel kurzu i v předchozích letech. Jeho cílem je totiž nejen představovat přední vědce z přírodovědných a lékařských oborů, ale také odpovídat studentům na palčivé společenské otázky.

„V současné době se neustále hovoří o elitách, ať už je někdo nazývá Pražskou kavárnou či jinak. Zdá se mi, že tato otázka ve společnosti i ve vědě graduje. Sám často uvažuji o tom, jaká je úloha výrazných osobností ve společnosti. Proto jsem oslovil politologa Pavla Šaradína, který o tomto tématu promluví,“ uvedl Hobza.

Přednáška se uskuteční v aule přírodovědecké fakulty od 15:00. Na webu pořádající katedry fyzikální chemie bude následně dostupný videozáznam přednášek. Zájemci na nich již najdou i vystoupení předchozích letošních přednášejících, jimiž byli rostlinný genetik Jaroslav Doležel z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, fyzikální chemik a ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radek Zbořil a molekulární onkolog a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.