Zemřel první emeritní profesor CMTF UP František Xaver Halas

Foto: Eye Direct
Pátek 24. listopad 2023, 9:07 – Text: Lenka Peřinová

Český diplomat, historik a překladatel František Xaver Halas, první český velvyslanec při Svatém stolci, zemřel 24. listopadu 2023. Bylo mu 86 let.

F. X. Halas působil od roku 1999 na Katedře církevních dějin a dějin církevního umění Cyrilometodějské teologické fakulty UP. V roce 2000 byl na naší fakultě jmenován docentem historie. V roce 2006 se stal profesorem církevních dějin a od roku 2011 byl emeritním profesorem.

Ve svých pracích se zaměřoval na církevní dějiny a dějiny diplomacie a mezinárodních vztahů. Je autorem knihy Fenomén Vatikán – nejucelenější monografie zabývající se papežským úřadem. Společně s manželkou Dagmar Halasovou (a týmem 15 překladatelů a biblistů) přeložili do češtiny Jeruzalémskou bibli.

Pane profesore, děkujeme za Vaši práci pro olomouckou teologickou fakultu.

INFO:

F. X. Halas (* 18. říjen 1937)

• syn básníka Františka Halase
  • vystudoval obor historie na FF UK v Praze
  • v roce 1970 získal doktorát z filozofie (FF UK)
  • v letech 1967 až 1990 pracoval v kabinetu pro dějiny Masarykovy univerzity v Brně
  • v letech 1990 až 1999 působil jako velvyslanec Československa, později České republiky, ve Vatikánu