Zimní škola nabídla zkušenosti s porodní asistencí z Evropy i Austrálie

Ze zimní školy porodní asistence.
Foto: Martin Višňa
Středa 19. únor 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Nabitý čtyřdenní program věnovaný porodní asistenci absolvovaly na fakultě zdravotnických věd tři desítky studentek z České republiky, Belgie a Estonska. Druhý ročník zimní školy nabídl lekce zaměřené na resuscitaci novorozence, poporodní krvácení nebo porod do vody, také návštěvu nemocničních pracovišť a srovnání specifik péče o těhotné v zemích účastnic.

Mezi lektory byly vedle domácích odborníků také třeba Eileen Dowse a Nicole Hainsworth z partnerské australské University of Newcastle. Účastnice se původně měly setkat i s jednou z nejrespektovanějších porodních asistentek v Evropě Barbarou Kosfeld, ta ovšem kvůli vichřici nedorazila. „S tím jsme bohužel nemohli nic dělat, museli jsme improvizovat. Seminář Štěpána Machače a Ivety Kadláčkové věnovaný problematice umělého oplodnění, kterým jsme některé lekce paní Kosfeld nahradili, ale účastnice velmi zaujal. Jsme rádi, že si doktor Machač udělal čas, a chtěli bychom mu tímto poděkovat,“ uvedl za organizátory Lukáš Merz.

I přes neplánované změny si účastnice program chválily, při závěrečné zpětné vazbě mimo jiné ocenily poměr teoretických a praktických lekcí nebo zařazení některých poměrně citlivých témat. „Program byl velmi zajímavý a opravdu intenzivní, ani jsem se nestihla podívat po městě,“ podotkla studentka z belgické Hogeschool PXL Chaima Hamdoun. Jako náměty do budoucna účastnice zmínily například zařazení výzkumných témat nebo právního pohledu na porodní asistenci. Australské lektorky zároveň přislíbily, že přijedou kdykoliv znovu.

„Ze dvou uskutečněných ročníků máme spoustu podnětů a zkušeností. I s jejich využitím bychom rádi tento program transformovali do regulérní akreditované letní školy tak, aby účastnice měly možnost za absolvování získat i kredity uznatelné v jejich studiu,“ dodal Lukáš Merz.