Zítra začínají Dny lusofonní kultury

Repro: Žurnál UP
Neděle 22. duben 2018, 7:30 – Text: Milada Hronová

Přednáškou o etnokulturní diverzitě Mosambiku začnou zítra na katedře romanistiky filozofické fakulty Dny lusofonní kultury. Jejich čtyřdenní program nabídne nejen přednášky, ale i filmy a výstavu ukázek brazilského tradičního literárního žánru zvaného literatura de cordel.

„Úvodní přednášku v portugalštině bude mít profesor Hilario Luis Lopes z Mosambické pedagogické univerzity, která sídlí v hlavním městě Maputo. Hilario Luis Lopes je v Olomouci na tříměsíčním výměnném výzkumném pobytu. Během Dnů lusofonní kultury bude mít celkem šest přednášek a všechny budou o etnokulturní diverzitě. Ta první se bude zabývat jejími geografickými faktory,“ řekla Zuzana Burianová z katedry romanistiky filozofické fakulty.

Dny lusofonní kultury nabízejí přednášky českých i zahraničních univerzitních vyučujících a dalších hostů na vybraná témata z oblasti kultury a reálií portugalsky mluvících zemí, zejména Portugalska a Brazílie, ale i dalších zemí, například Angoly, Mosambiku či Kapverdských ostrovů.  Jejich cílem je obohatit studijní program posluchačů katedry romanistiky filozofické fakulty i studentů dalších oborů Univerzity Palackého a seznámit širší veřejnost s kulturami zemí, které stále ještě nepatří k častým turistickým destinacím.

Právě pro veřejnost může být například zajímavá výstava ukázek tradičního literárního žánru zvaného literatura de cordel. „Autorkou výstavy je Graziela Zanin Kronka, bývalá lektorka brazilské portugalštiny na FF UK v Praze, která již léta spolupracuje také s vyučujícími portugalské filologie naší katedry,“ dodala Zuzana Burianová. Výstava představí 130 exemplářů originálních sešitků specifické brazilské lidové poezie, tak zvané literatury de cordel, pocházející z oblasti severovýchodní Brazílie. Program, který bude tlumočen z portugalštiny do češtiny a bude spojen i s občerstvením, začne na katedře romanistiky 24. dubna v 16:45 v posluchárně 2.52.(Křížkovského 10).

Dny lusofonní kultury pořádá každý semestr Centrum portugalského jazyka a lusofonní kultury na katedře romanistiky FF UP ve spolupráci s Portugalským centrem Institutu Camöes v Praze.

Více ZDE. 

Zpět