Zítra začínají Dny lusofonní kultury

Snímek s názvem Prodavačka šperků na pláži v Toubab Dialaw bude součástí chystané expozice Senegal - jeden lid, jeden cíl, jedna víra.
Foto: Petra Svobodová
Neděle 2. duben 2017, 7:22 – Text: Milada Hronová

Výstavou Senegal – jeden lid, jeden cíl, jedna víra začnou zítra na Univerzitě Palackého Dny lusofonní kultury. Zpravidla se konají jednou v semestru a nabízejí přednášky českých i zahraničních univerzitních vyučujících a hostů z portugalsky mluvících zemí.

Dny lusofonní kultury jsou otevřené i široké veřejnosti. Nabízí se jí tak možnost seznámit se s kulturami zemí, které stále ještě nepatří k častým turistickým destinacím. Hovoří-li se o portugalsky mluvících zemích, jde totiž nejen o Portugalsko a Brazílii, ale i o Angolu, Mosambik, Kapverdské ostrovy či Senegal, jemuž je věnována nová expozice.

„Senegal pro nás představuje zemi, která nás zaujala svou pestrostí, mnohostí etnik, kultur a jazyků, i jejich nekonfliktním soužitím. Neméně nás zaujaly i netušené přírodní krásy, mangrovové lesy, baobabové háje či desítky kilometrů pustých písečných pláží lemovaných palmami,“ řekla Petra Svobodová z katedry romanistiky FF UP. Výstava Senegal – jeden lid, jeden cíl, jedna víra je výsledkem jejího desetidenního výzkumného pobytu v Senegalu. Společně s kolegou Martinem Pleškem cestu podnikli loni za účelem terénního výzkumu věnujícího se postavení francouzštiny, která je úředním jazykem Senegalu, a také portugalštiny, jejíž stopy jsou viditelné převážně v oblasti jižní provincie Casamance.

„Jde o oblast, která byla do roku 1886 součástí portugalského koloniálního impéria a v důsledku více než čtyřsetletého působení Portugalců se tam dodnes zachovala a aktivně používá kreolština portugalštiny. Jde o jazyk, který je považovaný za vůbec nejstarší kreolštinu na území Afriky. Vznikl v 15. století,“ dodala Petra Svobodová. Výstava podle ní dokumentuje místa spjatá s francouzským a portugalským působením v Senegalu a snaží se přiblížit rozmanitost této země i život lidí v ní. Její vernisáž se uskuteční na chodbě katedry romanistiky od 11:45 hodin. Zájemci si snímky budou moci prohlédnout pak na třídě Svobody 26, kde katedra romanistiky nyní sídlí, až do konce května.

Program Dnů lusofonní kultury začíná už v pondělí ráno. Pro studenty, především portugalštiny, už v osm hodin začne přednáška Pedra Meirelese s názvem Od Portugalska k portugalštině – jak došlo k jejich splynutí. Meirelese hned v 9:45 vystřídá Bárbara Loureiro s přednáškou o portugalské gastronomii. Přednášky v portugalštině doplní během čtyř dnů i několik tematických hovorů v češtině a necelá desítka filmových projekcí v původním znění s anglickými titulky.

Dny lusofonní kultury pořádá Centrum portugalského jazyka a lusofonní kultury na katedře romanistiky FF UP ve spolupráci s Portugalským centrem Institutu Camoes v Praze.  Skončí ve čtvrtek 6. dubna. Více ZDE.