Živočichové nestačí držet tempo s klimatickými změnami, může to ohrozit jejich existenci

Foto: Pixabay.com
Pondělí 29. červenec 2019, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Klimatické změny mohou v budoucnu ohrozit živočišné druhy, a některé dokonce i vyhubit. Živočichové na změny totiž nedokážou včas a adekvátně reagovat. Vyplývá to ze studie týmu 64 vědců, který vyhodnotil reakce živočichů na měnící se klima pomocí analýzy více než deseti tisíc odborných studií. Členem mezinárodní skupiny vědců je i Peter Adamík z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UP. Výsledky společné studie uveřejnil jeden z nejprestižnějších odborných časopisů Nature Communications.

„Výsledky studie jsou alarmující. Živočichové sice běžně reagují na měnící se klima tak, že například hnízdí dříve, než tomu bylo před několika lety, ale tyto reakce nejsou dostatečné. Jako by nestačili držet tempo s měnícím se klimatem,“ upozornil Peter Adamík.

Pro celou řadu živočichů je v průběhu roku typické střídání životních událostí, jako jsou zimní spánek, přílet na hnízdiště, doba hnízdění nebo vyvádění mláďat. Výzkumníci získali podrobné informace o časování těchto události z doposud publikovaných studií a vztáhli je k probíhajícímu tempu klimatických změn. Zaměřili se také na to, zda jsou změny v časování životních událostí spojeny se změnou v přežívání nebo v počtu mláďat.

„Jednoznačně vidíme, že v mírném pásmu jsou narůstající teploty spojeny s posuny biologických událostí, jako je například časování hnízdění, a to na začátek roku. Všechno začíná dřív,“ uvedla hlavní autorka studie Viktoriia Radchuk z Leibniz-Institutu v Berlíně.

Studie ovšem poukazuje na to, že tyto změny u ptáků jsou o něco pomalejší, než by odpovídalo síle měnícího se klimatu. Hrozí proto, že celá řada organismů může být v dlouhodobém měřítku vystavena nepřízni osudu a v důsledku toho může docházet k poklesu početnosti živočišných druhů. Vědci podle Petera Adamíka doufají, že jimi nashromážděný datový soubor, který je veřejně dostupný, bude stimulovat výzkum k podrobnějším studiím o dopadu globálních klimatických změn na živočichy a pomůže najít cestu k možné ochraně ohrožených druhů.