Besedy v Aplikačním centru BALUO přenesou na fotbalový stadion a do sibiřských hor

Profesor Jirásek absolvoval dvoutýdenní putování sibiřskými horami. Foto: archiv I. Jiráska
Pondělí 19. březen 2018, 12:00 – Text: Martin Višňa

Fotbal a Sibiř. To jsou témata, o kterých se bude v následujících dnech mluvit v Aplikačním centru BALUO. V úterý 20. března si tu zájemci mohou popovídat s fotbalovým trenérem Petrem „Johnem“ Uličným, o den později se pak o své zážitky a zkušenosti z putování sibiřskými horami podělí profesor Ivo Jirásek z fakulty tělesné kultury.

Na setkání s úspěšným fotbalovým trenérem a bývalým hráčem zve projekt Univerzita pro sport společně se Studentským kariérním a poradenským centrem UP. „Známý bouřlivák dovedl olomouckou Sigmu k prvnímu zisku trofeje v její historii, když v roce 2012 ve finále Českého poháru porazila pražskou Spartu. Tuto trofej diváci na besedě uvidí na vlastní oči. Navíc se mohou těšit na soutěž o knihu Bouřlivák John a suvenýry SK Sigma Olomouc,“ uvedl Michal Zbraněk, který je ústřední postavou projektu Univerzita pro sport.

Úterní fotbalová beseda začíná v konferenčním prostoru Aplikačního centra BALUO v 17:30. Trenérskou legendu ve středu v 16 hodin vystřídá profesor Ivo Jirásek z katedry rekreologie fakulty tělesné kultury.

Ten diváky přenese na dálnou Sibiř, do pohoří Altaj a Sajany, které v lednu prošel pod hlavičkou projektu Život je gotickej pes, připraveného Prázdninovou školou Lipnice ve spolupráci s FTK a Altajskim gosudarstvennym universitetom v Barnaul v Rusku. Putování zároveň bylo součástí projektu GAČR Modely tělesně zakotvené zkušenosti v teoretických základech zážitkové pedagogiky a jejích kinantropologických souvislostí. Získaná data by měla přinést zajímavé informace o účastnické zkušenosti pohybu a pobytu v extrémních zimních přírodních podmínkách.

„Takové putování proměňuje povrchní bolest ve hlubší a smysluplný modus oběti rozžíhající netriviální plamen porozumění sobě i druhým. Odstraňuje nadbytečné virtuální povrchnosti, plně koncentruje pozornost na základní a centrální realitu prožívání, zjasňuje a zpevňuje pohled z očí do očí,“ přiblížil profesor Jirásek, který se ve své práci zabývá spiritualitou lidského prožívání.

V minulosti se mimo jiné zúčastnil jedné z etap výzkumné plavby kolem světa na historické plachetnici, připomenout si plavbu můžete ZDE.