Fakulta zdravotnických věd na Veletrhu zdraví: ukázky resuscitace i těhotenská vesta

Foto: Pevnost poznání PřF UP
Pondělí 13. červen 2022, 8:30 – Text: David Kresta

Novinky v medicíně i názorné ukázky, jak se starat o vlastní tělo, nabídne v pátek 17. a v sobotu 18. června Veletrh zdraví. V Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého budou mít své stánky také zástupci Fakulty zdravotnických věd. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet model těhotenského břicha nebo se seznámí s automatizovaným externím defibrilátorem. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného do expozic a organizátoři zvou děti i dospělé.

Program veletrhu je rozložený do dvou dnů. „Na páteční program zveme zejména školy a sobotní program bude určen široké veřejnosti. V pátek se také uskuteční Přírodovědný jarmark, který patří mezi nejnavštěvovanější popularizační akce a program Veletrhu zdraví bude jeho součástí. Pro letošek tedy předpokládáme opravdu hojnou účast,“ sdělil programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.

Na popularizační akci se stejně jako vloni bude podílet také Fakulta zdravotnických věd Univerzity Palackého (FZV UP). „Návštěvníci si mohou vyzkoušet automatizovaný externí defibrilátor a nácvik kardiopulmonální resuscitace na figurínách při život zachraňující resuscitaci dospělého jedince. Dále představíme, k čemu je dobrá a jak může pomoci aplikace Záchranka,“ shrnula Marinella Danosová, přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče FZV UP. Lákadlem určitě bude možnost vyzkoušet si těhotenskou vestu, kterou na veletrh přiveze Ústav porodní asistence FZV UP a která simuluje zhruba sedmý měsíc těhotenství. „Mimo jiné bude k vidění model vývoje plodu a přichystaný máme také kvíz z historie porodní asistence,“ přiblížila zástupkyně přednostky pro výuku Renata Hrubá.

Zástupci FZV UP budou na veletrhu přítomni v pátek 17. června od 9 do 15 hodin.

Partnery akce jsou Fakultní nemocnice Olomouc, Vojenská nemocnice Olomouc, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Fakulta zdravotnických věd UP, Lékařská fakulta UP, Přírodovědecká fakulta UP, Katedra zoologie PřF UP, Centrum pohybu Olomouc, firma Norsan, z.s. iPoradna a občanské sdružení Jak dál?

Podrobnější informace k programu Veletrhu zdraví najdete ZDE.