Beseda, mše, koncert a kvíz. Univerzita Palackého si připomene 17. listopad

V kostele Panny Marie Sněžné bude slavnostní mše za studenty a zaměstnance univerzity.
Foto: Martin Višňa
Pátek 3. listopad 2023, 12:10 – Text: David Kresta

Několika tematickými akcemi si Univerzita Palackého v týdnu od 13. listopadu připomene Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Letošní svátek 17. listopadu je navíc na univerzitě spojený s probíhajícími oslavami 450 let od založení vysokého učení v Olomouci.

Vzpomínky na sametovou revoluci a na průběh revolučního období na UP přinese beseda se členy studentského stávkového výboru z roku 1989. Příležitost pro duchovní rozjímání a zamyšlení nad hodnotami, které si listopadovým svátkem připomínáme, poskytne slavnostní mše v kostele Panny Marie Sněžné. Hudební pocta nejstarší moravské univerzitě, kdy v Redutě zazní skladby našich i světových autorů v podání Moravské filharmonie Olomouc, je jedním z vrcholů letošních oslav 450. výročí univerzity v Olomouci.

Setkání akademické obce s rektorem UP a členy studentského stávkového výboru '89

O odkazu sametové revoluce budou v moderované debatě hovořit členové studentského stávkového výboru z roku 1989 Miloš Korhoň, Tomáš Kasal, Jiří Křečan, Ivan Langer a Martin Štainer. Dalším hostem je Richard Pogoda, který se postará o hudební doprovod. Vstup na akci je volný.

Kdy: pondělí 13. listopadu 2023 od 17 hodin

Kde: posluchárna Václava Havla, Křížkovského 12

Hospodský kvíz: speciál k 17. listopadu

Dalším speciálem Hospodského kvízu v režii Univerzity Palackého se budou prolínat jak témata týkající se historie vysokého učení v Olomouci a města Olomouc, tak motivy demokracie a svobody. Těšit se můžete na pět kol, ceny pro desítku nejlepších týmů a příjemnou atmosféru plnou znalostí i důvtipu. Registrovat svůj tým můžete prostřednictvím komentáře v diskuzi ve facebookové události.

Kdy: pondělí 13. listopadu 2023 od 19 hodin

Kde: Jazz Tibet Club

Slavnostní mše za studenty a zaměstnance univerzity

Kostel od nepaměti označovaný jako Sněženka je součástí původního barokního komplexu olomoucké jezuitské univerzity a studentské mše se zde konají i dnes. Slavnostní mši bude celebrovat olomoucký biskup Mons. Josef Nuzík. Během setkání zazní i připomínka Mezinárodního dne studentstva.

Kdy: středa 15. listopadu 2023 od 19 hodin

Kde: kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci

Hudební pocta nejstarší moravské univerzitě slavnostní večer ke 450. výročí univerzity v Olomouci

Jedním z vrcholů oslav 450. výročí univerzity v Olomouci bude slavnostní koncert Moravské filharmonie. Ve sváteční den zazní v sále Reduty v premiéře svita Templum Honoris, kterou zkomponovali s univerzitou spjatí skladatelé Marek Keprt, Vít Zouhar, Jan Vičar a Tomáš Hanzlík. V programu je dále Houslový koncert č. 7 C dur op. 11 Antonína Vranického a poté Symfonie č. 1 f moll op. 10 Dmitrije Šostakoviče. Jako sólistka se představí mezinárodně proslulá houslistka Hana Kotková. Studenti a zaměstnanci UP mohou vstupenky zakoupit s 50% slevou, a to prostřednictvím tohoto online odkazu. Nejdřív si vyberete místo, poté vlevo v roletce zvolíte „VIP 50%“. Na koncert si nezapomeňte vzít zaměstnaneckou kartu. Více o slavnostním koncertu zde.

Kdy: pátek 17. listopadu 2023 od 19 hodin

Kde: Moravská filharmonie Olomouc, sál Reduty