Filmaři v Olomouci točí nový Hřebejkův seriál. Odehrává se na univerzitě

Foto z natáčení v Olomouci: Julie Vrabelová, Barletta.
Pondělí 15. březen 2021, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Do Olomouce se z Prahy přesunul filmový štáb, který natáčí čtyřdílný komediální krimi seriál Pozadí událostí. Autorem námětu je Michal Sýkora z Filozofické fakulty UP, scénář napsal Petr Jarchovský a režie se ujal Jan Hřebejk.

Režisér Jan Hřebejk točil ve městě už několikrát, jsou tady zasazeny i jím zpracované detektivky Michala Sýkory. „Olomouc je jedna z nejkrásnějších lokací. Má svůj zvláštní genius loci, vždy nám zde vyjdou vstříc a já se sem rád vracím,“ říká režisér.

Spolupráci s městem a univerzitou si pochvaluje i scenárista Petr Jarchovský. „Olomouc je velice inspirativní a fotogenické místo, máme také výbornou zkušenost se vstřícným přístupem Univerzity Palackého k filmařské invazi. Ostatně není to naše první zkušenost s natáčením zde. Díky spolupráci s Michalem Sýkorou, zdejším patriotem, jsem sem zasadil celkem pět sérií Detektivů od Nejsvětější Trojice v režii Honzy Hřebejka a Viktora Tauše, s Klárou Melíškovou v roli komisařky Výrové.“

Tentokrát ale volba města nebyla úplně jasná. „Na rozdíl od Detektivů od Nejsvětější Trojice, kteří byli pevně spjati s Olomoucí a okolím, jsem původně Pozadí událostí nezasadil do konkrétního města. Pokud si dobře pamatuji, umístit příběh znovu do Olomouce byl nápad Honzy Hřebejka, nejspíš proto, že se mu tady u nás líbí a asi i dobře pracuje. Já jako olomoucký rodák jsem proti tomu nic nenamítal a rád jsem pomohl s výběrem lokací,“ doplňuje Michal Sýkora.

V hlavních rolích nového seriálu se představí Jitka Čvančarová, Petra Hřebíčková, Martha Issová, Katarina Kubošiová (Katarzia), Jiří Havelka, Petr Ostrouchov nebo Luboš Veselý. V Olomouci se natáčí čtrnáct dní, poslední klapka je pak naplánovaná na 5. dubna v Praze.

O natáčení už Žurnál Online informoval i v tomto textu. Projekt je podpořen městem Olomouc a Olomouckým krajem. Seriál Pozadí událostí pro Českou televizi zajišťuje produkční společnost Barletta.

Pozadí událostí – anotace

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na UP, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.

Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu…