Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Detektivky britského střihu od Kafkových „kumpánů“

Foto: Jakub Čermák
Sobota 2. červenec 2022, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Že Vydavatelství UP vydává jen odborné knihy, učebnice a skripta? Ale kdeže! V jeho produkci najdeme i nespočet knih čtenářsky přístupnějších, svěžích, populárně-naučných i beletristicky laděných. Zkrátka takových, které se ideálně hodí k letnímu čtení, ať už jste doma či v zahraničí, u moře, na horách nebo jen tak na zahradě. V pravidelném letním seriálu Žurnálu vám tyto „letní tituly“ z univerzitní produkce představíme. A začneme žánrem, který je v létě tím vůbec nejoblíbenějším.

V názvu sice mají „pražské“, ale objeveny byly díky Olomouci a odehrávají se v Anglii. Dvě pražské detektivky dvou téměř zapomenutých autorů z kruhů pražské německé literatury – Louise Weinerta-Wiltona a Edgara Marii Foltina – nedávno nečekaně našel doktorand germanistiky FF UP Radek Flekal během svého pátrání v archivu. Díky jeho náhodnému objevu můžeme nyní na chvíli odložit Franze Kafku, Franze Werfela a Maxe Broda a začíst se do textů „Kafkových kumpánů“, kteří místo existenciální bezvýchodnosti vsadili spisovatelskou kartu na zábavné pátrání po zahradnících a jiných padouších.

Louis Weinert-Wilton byl na přelomu dvacátých a třicátých let mezi pražskými Němci i čtenáři detektivek poměrně známou postavou. Jeho příběhy se prodávaly, překládaly, četly, a některé se dokonce dočkaly i zfilmování. Do detektivek pravidelně přidával špetku milostných zápletek, něco z orientální exotické atmosféry a cizí mu nebyla ani zábavná ironie. Platí to i pro jeho do češtiny čerstvě přeloženou detektivku Královna noci/Die Königin der Nacht.

Edgar Maria Foltin se stal spisovatelem spíše z rozmaru. Živil se především jako právník a svou jedinou detektivku – Čarovný kruh – napsal zřejmě jen tak z dlouhé chvíle a taky proto, že chtěl poutavou formou popsat nejmodernější kriminalistické postupy, kterými se ve své době profesně zabýval.

Bližší povídání o příbězích inspirovaných největšími detektivními klasiky si můžete přečíst v textu překladatelky prof. Ingeborg Fialové. Anebo můžete zamířit rovnou do e-shopu a Dvě pražské detektivky si pořídit. Kdo z vás hledá, ten níže najde i 15% slevový kód.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Až do konce srpna pak můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.