Na filozofické fakultě se bude diskutovat o nerovnostech v Evropské unii

Foto: sxc.hu
Čtvrtek 7. únor 2019, 14:04 – Text: (red)

V posluchárně Václava Havla se uskuteční mezinárodní debata, v níž se bude hledat odpověď na otázku, jaké změny je potřebné provést v Evropské unii, aby se sbližovala kvalita života jejích obyvatel. Diskuze s názvem Konvergence v EU: Jak znovu zcelit Evropu? bude ve čtvrtek 14. února.

O možných řešeních nerovností v rámci Evropské unie bude hovořit viceprezident Nadace pro evropská progresivní studia (FEPS) Uwe Optenhögel. Hostem bude i  László Andor, vedoucí katedry ekonomické politiky na Korvínově univerzitě v Budapešti a bývalý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění. Na podiu bude diskutovat také Conny Reuter, který je generálním tajemníkem evropské organizace Solidar.

„V debatě se budeme hlouběji zabývat aktuálními problémy Evropské unie. Členské státy jsou pod jejím jménem sice sjednoceny, ale to neznamená, že by v ní neexistovaly zásadní dělící linie,“ řekl bývalý eurokomisař László Andor.

Doplnil, že EU má problém, který by se dal popsat jako dvojitá nerovnováha. „Nerovnováhy, nebo také dělící linie, můžeme najít mezi jihem a severem jako mezi dlužníkem a věřitelskými zeměmi. Východní země pak zřetelně pociťují rozdělení na východ a západ jako rozdělení mezi ekonomikami s nízkými mzdami a vysokou přidanou hodnotou. To jsou problémy, které je potřeba řešit,“ uvedl.

Na filozofické fakultě UP pořádají debatu Masarykova demokratická akademie, zastoupení Friedrich – Ebert – Stiftung v České republice, Nadace pro evropská progrestivní studia (FEPS) a Nadace Jeana Jaurése.  I podle ředitele Masarykovy demokratické akademie a bývalého premiéra Vladimíra Špidly je dobře, že se podobná diskuze vede právě v České republice. Míní, že rozdělení Evropské unie je zásadní problém a bez nalezení řešení se jen těžko zlepší důvěra mnoha Evropanů v projekt společné Evropy. Podle Vladimíra Špidly je důležité hledat cesty, jak životní úroveň v EU srovnávat.

„Nesouhlas s touto nerovností vnímanou jako křivdu lze v České republice vnímat běžně. Jsem proto rád, že se nám k tématu podařilo v Olomouci zorganizovat opravdu jedinečně obsazenou debatu s osobnostmi, s nimiž budeme moci mluvit opravdu o jádru problému,“ uvedl.

Volně přístupná debata bude simultánně tlumočena do českého i anglického jazyka. V posluchárně Václava Havla začne v 16 hodin.