Právnická fakulta chystá oslavy 30. výročí svého obnovení

Obě akce jsou naplánované na konec září. Repro: PF UP
Pondělí 23. srpen 2021, 8:30 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta slaví a nehodlá na to být sama. U příležitosti 30. výročí svého obnovení, které připadá na tento rok, chystá na září dvě akce. První bude ryze studentská, druhá je pak určena zaměstnancům, absolventům, partnerům a příznivcům fakulty.

O obnovení právnické fakulty rozhodl univerzitní akademický senát v lednu 1991, v září téhož roku na ní začali studovat první posluchači. „Třicátiny jsou významným výročím jak v životě člověka, tak i fakulty. Je občas dobré si připomenout své kořeny, dosavadní životní cestu a podívat se do budoucna. Chtěl bych tímto celou akademickou obec ve všech jejích proměnách za posledních 30 let a příznivce naší fakulty pozvat na toto setkání, ať už fyzicky na fakultě, tak i pomyslně na dálku,“ uvedl Václav Stehlík, děkan PF UP, s tím, že v nejbližších dnech studenti, zaměstnanci, absolventi či partneři fakulty obdrží pozvánky. Současně bude spuštěna informační kampaň na fakultním webu a sociálních sítích.

Studenti by si měli do svých diářů zapsat datum 23. září. Bavit se budou hlavně venku v prostoru mezi budovami fakulty, zároveň ale budou moci poznat nové prostory, které fakulta získala dostavbou. Na programu bude například zábavný studentský kvíz (soutěž o hodnotné ceny), který připravují jednotlivé katedry a který zavede soutěžící do nových učeben, koncert šumperské kapely Trocha klidu nebo večerní promítání českého filmu Vlastníci. Před fakultou budou stánky s občerstvením. „Doufáme, že se nám podaří připravit zajímavý program a představit studentům fakultu trochu jinak. Za svých třicet let ušla kus cesty a rádi bychom, aby s námi oslavy prožili i studenti, bez kterých si fakultu nelze představit. Těšit se mohou například na představení kateder v jiné podobě, než je znají, nebo na večerní hudební překvapení s fakultou přímo spjaté,“ podotkla za organizátory Renáta Šínová, proděkanka pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost. Vedení fakulty plánuje vyhlásit na odpoledne děkanské volno.

Druhou připravovanou akcí fakulta cílí na své zaměstnance, absolventy, partnery a podporovatele. Slavnostní setkání se uskuteční přímo na fakultě 29. září. Akci zahájí proslovy vybraných osobností, které zavzpomínají zejména na dobu před třiceti lety. Chystá se i udělení medaile Za zásluhy o rozvoj UP nebo odhalení pamětní desky Miroslava Liberdy, prvního děkana obnovené PF UP, která vznikla díky darům absolventů. „U příležitosti fakultního jubilea slavnostně otevřeme novou knihovnu a studovnu. Pro zájemce chystáme komentovanou prohlídku,“ doplnila Renáta Šínová.

U příležitosti zářijových oslav bude navíc spuštěna speciální webová stránka věnovaná výročí fakulty.

Právnická fakulta si jubileum připomíná od začátku roku. V lednu vyšlo speciální vydání fakultního e-zpravodaje, v únoru se pak uskutečnila první výroční přednáška absolventa PF UP. Pod názvem Křižovatky a zákruty svobody projevu ji pronesl Michal Bartoň z katedry ústavního práva a předseda Akademického senátu PF UP. Celé léto pak běží na fakultním facebooku soutěž připomínající novodobou historií fakulty.

Oslavy 30. výročí PF UP
Studentské odpoledne | čtvrtek 23. září 2021 | PF UP
15:00 | zahájení akce| pódium před budovou B
15:30–18:00 | Katedry, jak je neznáte | budova B