Studentky Zubního lékařství uspěly s posterem na konferenci v USA

Kristína Frimelová (vlevo) a Alica Klieštiková u svého úspěšného posteru na kongresu ICOI. Na fotce v textu s mentorem Janem Bublíkem.
Foto: ICOI, archiv studentek
Pátek 24. listopad 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Úspěchem byla završena účast Alice Klieštikové a Kristíny Frimelové, studentek Zubního lékařství na Lékařské fakultě UP, na Mezinárodním kongresu orálních implantologů v americkém Dallasu. Jejich prezentace byla v posterové sekci vyhodnocena jako třetí nejlepší.

Formou posteru studentky účastníkům kongresu představily výsledky své práce, v níž hodnotily, zda finální stabilita implantátu souvisí s použitou implantační metodou, nebo je především závislá na vhodné stavbě implantátu a dalších faktorech.

„Ocenění je pro nás velká pocta, hlavně proto, že jsme ještě studentky a nepočítaly jsme s tím, že náš výzkum bude mít takový úspěch. Jsme velmi rády, že jsme takto mohly reprezentovat naši lékařskou fakultu a SVOČ (studentskou vědeckou odbornou činnost – pozn. red.). Myslíme si, že člověk by se měl chytit každé příležitosti, která je mu nabídnuta, nikdy totiž neví, kam ho to může zavést,“ uvedla Alica Klieštiková.

„Dalo nám to odvahu, sebevědomí, ale i pokoru, rozhled, inspiraci, motivaci pro nové cíle a sebevzdělávání, také jiné úhly pohledu na zubní lékařství jako takové. V neposlední řadě se chceme účastnit dalších zahraničních kongresů v rámci našeho rozvoje v moderní stomatologii,“ dodala Kristína Frimelová k ocenění, se kterým se mimo jiné pojí účast zdarma na příštím ročníku kongresu.

Pro autorky úspěšného posteru to byla první taková zahraniční zkušenost. O možnosti účasti na kongresu, na který se sjíždějí implantologové i další odborníci z celého světa, je informoval jejich mentor ve fakultní SVOČ Jan Bublík. „Poslaly jsme tedy organizátorům abstrakt našeho výzkumu a čekaly na vyjádření. Přišel nám e-mail, že se jim naše téma líbí, že je velmi přínosné a zajímavé,“ doplnily studentky, které již na jaře obsadily druhé místo v zubní sekci na konferenci SVOČ na LF UP (psali jsme zde) a které brzy čekají povinnosti spojené se závěrem studia.

Úspěch Alice Klieštikové a Kristíny Frimelové potěšil i proděkanku LF UP pro studium Zubního lékařství a přednostku Kliniky zubního lékařství LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc Ivu Vobornou. „Jsem na naše studentky hrdá a věřím, že jejich úspěch bude motivací pro další studenty věnovat se vědecké práci nejen z pozice studenta, ale následně například i v pozici akademického pracovníka,“ uvedla.