UniON: Akademici a studenti přednášejí veřejnosti

Foto: Archiv UniON
Středa 20. červenec 2022, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Stovky posluchačů po celém regionu, debaty na různá témata a především na jedné straně zájem něco nového se dozvědět, na straně druhé chuť podělit se o své znalosti a informace. To je ve zkratce leitmotiv Občanské univerzity UP, tedy UniONu. Už pátým rokem v rámci tohoto vzdělávacího projektu přednášejí studenti a akademici UP zdarma nejširší veřejnosti.

Idea projektu UniON je jednoduchá. Dát dohromady tým lektorů z různých oborů, kteří chtějí představit svůj obor, práci nebo zájem, a nabídnout tyto jejich znalosti veřejnosti. „Dnes už máme téměř tři desítky lektorů. Jsou mezi nimi akademici a studenti z různých fakult naší univerzity, takže jsme schopni zajistit opravdu široké portfolio přednášek. V nabídce jich aktuálně máme více než padesát,“ vysvětlila Zuzana Kullová z oddělení univerzitních akcí UP, která má UniON na starosti.

V právě skončeném roce tak UniON najezdil stovky kilometrů, na některá místa, kde byl velký zájem, jezdil dokonce opakovaně. Přednášející se mohli seznámit například s posluchači v Komunitním centru v Paskově, návštěvníky Městských kulturních zařízení ve Šternberku, žáky a studenty základních škol a gymnázií v Hranicích, Prostějově, Raškovicích nebo v Suchdolu nad Odrou.

Zájem byl jak o odlehčenější témata typu různých cestovatelských přednášek, tak i o ta, která reagují na aktuální problémy společnosti. „Zaznamenali jsme větší poptávku po právnických přednáškách. Posluchače zajímá problematika insolvencí, exekucí, ochrany osobnosti na sociálních sítích a podobně,“ řekla Zuzana Kullová.

UniON vedle spolupráce s akademickými osobnostmi z různých fakult využívá i studentské spolky a organizace, jako je například Erudium, které sdružuje budoucí právníky. Právě prezentace studentů si pochvalují především na školách, protože dokážou s dětmi a se studenty dobře komunikovat. „Lektoři připravili krásnou, poutavou a interaktivní prezentaci, doplněnou ukázkami, videí, hrou. Jejich vstup byl interaktivní, s žáky komunikovali a využívali několik metodických postupů. Opravdu oba chválím a budu ráda za další spolupráci,“ zhodnotila vystoupení studentů právnické fakulty Kateřiny Kaprálové a Jakuba Kvapila Nikol Stodůlková z Gymnázia Hranice. Stejně tak pozitivní ohlasy mají i vystoupení dalších lektorů. Například germanistka Ingeborg Fialová vyrazila s přednáškou o antisemitismu za studenty na uničovské gymnázium. „Paní profesorka podala poutavý přehled historie tohoto negativního jevu od starověku po moderní dějiny a následně proběhla obohacující beseda. Téma antisemitismu naše studenty velmi zaujalo,“ uvedl Luděk Ducháč z Gymnázia Uničov.

„Máme z těchto zpětných vazeb radost a musím poděkovat všem, koho projekt Občanské univerzity UP oslovil a rozhodli se v něm spolupracovat,“ dodala Zuzana Kullová.

Všechny potřebné informace najdete na stránkách UniON.