Univerzita Palackého rozvíjí vztahy s Nebraskou

Foto: UP a UNK
Pondělí 23. květen 2022, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého rozšiřuje spolupráci s jedním z důležitých partnerů v USA, kterým je University of Nebraska v Kearney. V dubnu přivítal americký partner představitele UP, v těchto dnech naopak zástupci z Nebrasky navštívili Olomouc.

University of Nebraska v Kearney není pro Univerzitu Palackého neznámým partnerem. Již více než dvě desítky let právě s touto školou úspěšně spolupracuje filozofická fakulta prostřednictvím katedry historie. „Američtí studenti k nám jezdí studovat na celý semestr, v době před pandemií covidu-19 jsme dokonce už měli i dvousemestrální výuku. A i když jde o studium, které si musí zaplatit, mají o naši fakultu trvalý zájem. Vždy zhruba dvacítka studentů se u nás věnuje historii, politice a kultuře střední Evropy. V programu mají i kurz českého jazyka,“ uvedl děkan FF Jan Stejskal. Jak dodal, za ta léta se původně pracovní vztahy s kolegy z Nebrasky proměnily na přátelské. „Máme díky této spolupráci v USA stovky absolventů, kteří se k nám hlásí,“ doplnil děkan FF.

Právě tento vzájemně přínosný dlouholetý kontakt ocenila i americká univerzita. Při dubnové návštěvě zástupců UP udělila University of Nebraska v Kearney rektorovi Martinu Procházkovi svou medaili. Možnosti výměny studentů, s nimiž už má zkušenost FF, by se měly postupně rozvíjet i s dalšími fakultami. Americká strana projevila mj. zájem o spolupráci v rámci mobilit svých studentů, například ve formě praxí na našich fakultních základních a středních školách, kde by jako rodilí mluvčí mohli být pro žáky a studenty přínosem. V úvahu připadá také řada různých společných online kurzů napříč fakultami, krátkodobých výměnných pobytů a podobně.

„Snažíme se budovat a rozvíjet vztahy s americkými univerzitami a těší mě, že jsou k nám jako partneři opravdu nesmírně vstřícní. Díky této spolupráci budeme moci našim studentům nabídnout šanci porovnávat své znalosti a dovednosti nejen s kolegy z evropských vysokých škol, ale opravdu v celosvětovém měřítku. Mám z toho radost a jsem přesvědčený, že se nám daří posilovat dobré jméno naší univerzity i země právě v této oblasti mezinárodní spolupráce. Pro zdravý vývoj naší společnosti je velmi cenné, pokud mladí lidé mohou sbírat zkušenosti v zahraničí, aby je pak uplatňovali v našem prostředí,“ podotkl Martin Procházka, rektor UP. Svým americkým kolegům při jejich návštěvě jako výraz poděkování za spolupráci a rozvoj vzájemných vztahů udělil medaile Univerzity Palackého.