Univerzita se představila na veletrhu v Brně

Z brněnského Gaudeamu.
Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pátek 4. listopad 2022, 15:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Skoro 28 tisíc návštěvníků, 341 vystavujících škol, 4 dny trvání a 28 let tradice. To je v číslech Gaudeamus Brno, největší veletrh pomaturitního vzdělávání v ČR. Na brněnském výstavišti se během prvního listopadového týdne představila také Univerzita Palackého, která měla stánek v modrobílých barvách přímo ve středu pavilonu V. Na něm se příchozím představilo všech osm fakult, Pevnost poznání, UPoint, univerzitní vydavatelství či hokejový klub.

Nechyběla také chill out zóna s lehátky v přízemí či se sedacími vaky v prvním patře s výhledem, kde si středoškoláci a středoškolačky mohli odpočinout nebo počkat na některý z častých přednáškových bloků.

Tradičně velký zájem byl o studium psychologie na filozofické fakultě. „Chtěla bych si na ni podat přihlášku, tak jsem se přišla doptat na více informací. V Olomouci studoval můj bratr, ale jiný obor, a tak už mám o městu i škole nějaké povědomí,“ svěřila se středoškolačka Jiřina ze Šumperka.

Krajta, hroznýš i agama

U pultíku přírodovědecké fakulty vzbuzovala velkou pozornost také zvířata v péči studentů katedry ekologie. Odvážlivci si mohli pohladit či pochovat krajtu královskou, hroznýše či agamu a prohlédnout ježka nebo žabku.

„Přitáhlo to i několik návštěvníků, kteří o studiu na přírodovědecké fakultě zatím neuvažovali. Nejvíce se u nás zájemci ptali na molekulární a buněčnou biologii, chemii nebo biologii a ekologii, zájem byl ale i o další oblasti vzdělávání, které naše fakulta nabízí,“ prozradil Andrej Košťál, student analytické chemie.

Vaky na vodu i pastelky

Zájemci o studium na pedagogické fakultě se často informovali o studiu učitelství pro 1. stupeň základní školy, českého jazyka, angličtiny nebo hudební výchovy, ptali se také na logopedii. U stánku fakulty tělesné kultury byl kromě informací o studiu zájem také o speciální vaky na vodu do batohu, i další fakulty nabízely nejrůznější propagační předměty od pastelek, knižních záložek až po cedulky na kufry.

Ohnivá interakce

Centrum popularizace vědy Pevnost poznání na svém stanovišti prezentovalo své interaktivní exponáty a hlavolamy, odvážlivci se ale také mohli zapojit do doslova ohnivého pokusu. Univerzitní obchod představil módní kolekci, plecháčky nebo bloky, vydavatelství pak knihy z edice Olomoučtí fotografové či modelové otázky pro přijímačky. Lákala i soutěž s androidí hrou HolUP v univerzitní UPlikaci.

Veletrh Gaudeamus v Brně je tradičně největší akcí, které se univerzita během roku účastní. Jen prezentací v přednáškovém sále se během čtyř dní zúčastnilo přes 1500 posluchačů a posluchaček. V dvoupatrovém stánku UP o rozloze téměř dvě stě metrů čtverečních prezentovalo studium přes 90 našich studentů a studentek.

„Je hezké sledovat, jak ti, kteří ještě před třemi roky stáli na opačné straně a doptávali se na studium u našeho stánku, nyní reprezentují univerzitní město s takovou vervou a entuziasmem, jako by v Olomouci žili celý život,“ dodal Ondřej Martínek z Oddělení komunikace UP.

Tour pokračuje

Ani v dalších měsících propagace univerzity a oslovování potenciálních zájemců o studium nepolevuje. Už 14. až 16. listopadu se UP představí na Gaudeamu v Nitře. V prosinci a lednu pak univerzita zve do Olomouce na dny otevřených dveří, které se konají v pátek 2. prosince (událost na Facebooku) a v sobotu 14. ledna. Od 24. do 26. ledna budou delegáti fakult pod vedením Ondřeje Martínka z oddělení komunikace k vidění na Gaudeamu v Praze. Zástupci univerzity se v dalších týdnech také vydávají na desítky středních škol po celé ČR. Ucelené informace o studiu na UP se dají najít na webu Univerzitní město. E-přihlášku na většinu studijních programů osmi fakult olomoucké univerzity lze podat od listopadu do 15. března 2023.