Zájem o studium ukrajinštiny vzrostl o sto procent

Zdroj:123RF.com
Čtvrtek 19. květen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Ukrajinština a ukrajinská filologie se specializací na překladatelskou a hospodářskou praxi zaznamenaly mezi uchazeči o studium nebývalý zájem. Ve srovnání s předchozími léty se k jejich studiu hlásí na Filozofickou fakultu UP jednou tolik zájemců.

Zvýšený zájem o studium ukrajinštiny i ukrajinské filologie se zaměřením na hospodářskou praxi bezesporu ovlivnila současná situace na Ukrajině. Prestiž a s tím spojená poptávka po znalosti uvedeného jazyka se s posledními měsíci, které tato válkou zmítaná země prožívá, citelně zvýšila.

„Jestliže se v přechozích letech zúčastnilo našich přijímaček deset až patnáct uchazečů, letos jich přišlo více než třicet. Současná situace na Ukrajině zvýšila poptávku po znalostech nejen ukrajinského jazyka, ale i historie a reálií této země,“ uvedla Radana Merzová, vedoucí sekce ukrajinistiky na katedře slavistiky FF UP. Zde jsou také připravení i na dalších několik zájemců, kteří do studia mohou nastoupit v rámci vyhlášeného druhého kola přijímacích zkoušek, které je určené speciálně pro studenty z Ukrajiny. Navíc pravidelně se ke studiu ukrajinské filologie hlásí i ukrajinští rodilí mluvčí.

„I jim máme co nabídnout. Během studia si zlepší znalosti spisovného ukrajinského jazyka, reálií, historie a literatury a osvojí si český jazyk. Navíc projdou různými praxemi,“ doplnila Radana Merzová s tím, že na katedře chtějí, aby zvýšený zájem o ukrajinštinu našel odezvu v počtu přijímaných studentů. „Chtěli bychom přijmout co nejvíce kvalitních studentů,“ dodala.

Absolventi ukrajinštiny či ukrajinské filologie se zaměřením na hospodářskou praxi nacházejí uplatnění ve firmách, které podnikají s ukrajinskými partnery, více než kdy jindy jsou potřební jako tlumočníci či překladatelé, jsou žádaní ve státní správě, na zahraničních zastupitelstvích, v mezinárodních institucích, v neziskovém sektoru a rozvojové pomoci, ale i v nejrůznějších kulturních a vzdělávacích organizacích nebo ve vědecké činnosti, mediální sféře, v nakladatelstvích a vydavatelstvích.