Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství nejlepší internistickou publikací roku 2022

Foto: Meritis, s. r. o.
Pondělí 27. listopad 2023, 15:30

Česká internistická společnost ČLS JEP a Výbor České internistické společnosti ČLS JEP na svém listopadovém kongresu v Brně ocenily knihu profesora Vlastimila Ščudly a kolektivu Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství. Kniha se umístila na prvním místě v soutěži o nejlepší publikaci v roce 2022 v kategorii monografie bez rozdílu věku.

„Knihu jsem psal společně s ostatními spoluautory ze všech interních oborů Fakultní nemocnice Olomouc skoro čtyři roky, nápad na ni jsem v hlavě ovšem nosil více než 20 let,“ uvedl prof. MUDr. Vlastimil Ščudla, CSc., emeritní přednosta III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické FNOL a Lékařské fakulty UP.

Tato 680stránková kniha má sloužit potřebám studentů medicíny a mladých lékařů při přípravě ke zkoušce, která následuje po absolvování společného kmene a atestace z interny. V celkem 50 kapitolách je komplexně zpracována diferenciální diagnostika nejčastějších symptomů a klinických či biochemických nálezů v klinické praxi. Vedle obecných příznaků se text věnuje projevům chorob v dílčích podoborech interní medicíny. Jednotná osnova všech kapitol zahrnuje definici a charakteristiku příznaků, komentované tabulky, popis způsobu vedení anamnézy, přehled fyzikálních vyšetření a výběr základních i speciálních vyšetření, doplněné o odkazy na klíčovou literaturu. Cílem je mimo jiné poskytnout návod k prosazení diferenciálně-diagnostického principu a syntetického klinického myšlení v klinické praxi.

Knihu vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého, u něhož je také k zakoupení. Více zde.

Kateřina Čapková, referát komunikace LF UP