Zkušení lékaři si po padesáti letech zopakovali promoci

Foto: Martin Višňa
Úterý 21. listopad 2023, 12:00 – Text: Martin Višňa

Ve slavnostních prostorách Vojenské nemocnice Olomouc přivítala Lékařská fakulta UP své absolventy, kteří úspěšně ukončili studium v roce 1973. Během Zlaté promoce nejen na studentská léta zavzpomínala a promoční slib znovu složila padesátka lékařů se zkušenostmi z tuzemských i zahraničních zdravotnických zařízení.

Absolventský talár mimo jiné oblékla Alena Lawrencová, která po studiu medicíny složila atestace z neurologie a po roce 1989 pracovala ve Velké Británii, Libyi nebo Botswaně, kde se podílela na programech spojených zejména s epidemií AIDS. Její někdejší spolužák, praktický lékař Michal Chromec, zase sbíral zkušenosti během pomoci v Laosu, doma na Hané je spojen se Sportovním klubem Přerov 1908 i Nadačním fondem Pravda o vodě. Další zlatý absolvent psychiatr Jaromír Vachutka při Univerzitě Palackého na konci 80. let založil Univerzitu třetí věku, první u nás, a je také zakládajícím členem TJ Liga stovkařů Olomouc, spolku propagujícího kondiční a vytrvalostní běh.

Promoční slib znovu složil také kardiolog Čestmír Číhalík, který byl v letech 2000–2004 děkanem Lékařské fakulty UP a podle kterého zlatí absolventi měli možnost zažít úžasnou a neopakovatelnou éru, během níž se medicína od základů proměnila.

„Když jsme nastupovali, museli jsme dbát na pečlivou anamnézu a fyzikální vyšetření, k dispozici jsme měli omezené spektrum laboratorních vyšetření, EKG křivku a rentgen plic. Nyní máme diagnostiku až na úroveň molekul, zobrazovací metody až k jednotlivým buňkám, miniinvazivní přístup a robotické operace, obrovské pokroky umožňující včasnou diagnostiku a účinnou léčbu většiny chorob. A jen těžko dohlédnout, co s medicínou udělá využití umělé inteligence! Ani jsme si neuvědomili, jak ten čas letí, a teď se tu setkáváme na konci naší pracovní kariéry a při příležitosti Zlaté promoce, bohužel ne všichni. Dovolte mi, abych za nás poděkoval naší alma mater za to, jak dobře nás na naši profesní dráhu připravila. Současnému vedení lékařské fakulty pak přeji, aby navázala na vše pozitivní, co předchozí generace vybudovaly, a hodně štěstí a zdaru při dalším rozvoji fakulty,“ uvedl ve své řeči.

V podobném duchu navázala za absolventy stomatologie Alice Mikulcová, která také působila na LF UP a nyní je revizní lékařkou Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Dům nelze postavit bez pořádných základů, naše studium nám ale poskytlo základy pro všechny profesní i životní situace. Často jsme to ocenili až v pozdějším věku, ale vždy jsme mohli být na naši alma mater náležitě pyšní. Především během posledních nesmírně turbulentních třiceti let jsme se museli potýkat s řadou problémů, návalem informací a nových pracovních postupů. To nás ale ujistilo v tom, že bez vzdělání není vědění a vědění je to jediné, co opravdu zajistí rozvoj společnosti. Vše ostatní je svým způsobem pomíjivé. Přejeme lékařské fakultě a Univerzitě Palackého, ať je i nadále centrem vzdělanosti, kulturnosti a společenského rozvoje,“ řekla v sále Klášterního Hradiska zubní lékařka.

Zlatou promocí absolventy provedl děkan LF UP Milan Kolář společně s proděkankou Evou Kláskovou a prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková. Zkušeným lékařům poděkovali za odvedenou práci, péči nejen o pacienty a šíření dobrého jména Univerzity Palackého a připili si s nimi na pevné zdraví a úspěchy v osobním a u řady ještě i v pracovním životě v dalších letech.

Prorektorka Andrea Hanáčková také absolventy pozvala na probíhající výstavu o nejstarší historii univerzity ve Vlastivědném muzeu Olomouc, děkan Milan Kolář zase na lékařskou fakultu, která se od dob jejich studia výrazně proměnila a aktuálně se rozrůstá o novou budovu. „Věřím, že se všichni takto shledáme za deset let na Diamantové promoci,“ dodal děkan.