Teologická fakulta pořádá třetí Vědecký stand-up

Grafika: CMTF UP
Úterý 23. květen 2023, 12:00 – Text: Lenka Peřinová, Martin Višňa

Pouhých patnáct minut na představení své vědecké práce dostanou řečníci na již třetím Vědeckém stand-upu, který připravila Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Uskuteční se ve středu 31. května od 14 hodin. Čím se aktuálně zabývají, přiblíží zájemcům ve fakultní aule Martin Cajthaml, Petra Potměšilová, Pavel Kopeček a Josef Mikulášek.

„Navazujeme na naši tradici krátkých, ale obsahově naplněných setkání, při nichž mají naši vědci čas a prostor prezentovat své badatelské výstupy. Hledali jsme formát vhodný pro představení výzkumů, projektů nebo diplomových prací, troufám si říct, že jsme jej nalezli. ‚Patnáctiminutovka‘ je výzvou pro samotné vědce a příjemným časovým úsekem pro posluchače. Vidím v této akci příležitost k tomu, abychom se z úspěchů svých kolegů mohli radovat, a také poučit,“ uvedla proděkanka CMTF pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy Marta Lucie Cincialová.

Během stand-upu vystoupí Martin Cajthaml, proděkan pro vědu a výzkum a vedoucí katedry filozofie a patrologie, který se zabývá etikou německého filozofa a teologa Dietricha von Hildebranda a bude mluvit o účasti na hodnotách. Poznatkům z výzkumu temperamentu předškoláků se sluchovým postižením věnuje svoji čtvrthodinku Petra Potměšilová, vedoucí katedry křesťanské výchovy. Pavel Kopeček, které vede katedru liturgické teologie, pak přiblíží těžké podmínky, v nichž vycházely na přelomu 60. a 70. let české liturgické knihy. Poslední z vystupujících Josef Mikulášek z katedry systematické teologie pak bude hovořit o synodalitě jako způsobu života a poslání učícího se společenství církve.

Po zaznění všech čtyř patnáctiminutových prezentací bude prostor pro otázky z publika a diskuzi. Stejně jako v případě předchozích dvou Vědeckých stand-upů jsou ve středu 31. května od 14 hodin do auly CMTF zváni všichni zájemci, kteří chtějí poznat, čím se vědci na teologické fakultě zabývají.

První Vědecký stand-up fakulta uspořádala v prosinci 2021, zastřešujícím tématem byla Spiritualita v proměnách času a v době pandemie. Řeč byla mimo jiné o vztahu religiozity, spirituality a zdraví nebo o náboženských konspiračních teoriích týkajících se covidu-19. Během loňského druhého setkání se pak mluvilo například o historických liturgických textiliích nebo o využívání sociálních sítí z pohledu volného času.