Univerzita otevřela společně s ambasádou USA americké centrum

Fotogalerie: Vojtěch Duda
Středa 21. září 2022, 12:00 – Text: Egon Havrlant

Univerzita Palackého včera ve svých prostorách na třídě Svobody slavnostně otevřela Americké centrum Olomouc. Na jeho vzniku a provozu se společně s ní podílí Velvyslanectví USA v České republice. Americké centrum bude sloužit studentům i široké veřejnosti, má se stát místem určeným k setkávání, ke studiu i k realizaci volnočasových aktivit. Podobná centra vznikají na mnoha místech světa, v České republice se jedná o celkově šesté centrum a teprve druhé, které vzniklo při univerzitě.

„Velmi si vážíme možnosti otevřít Americké centrum v Olomouci, ve městě s tak bohatou historickou, kulturní a akademickou tradicí. Sloužit bude jako okno do Ameriky – kromě vzdělávacích a volnočasových aktivit se zároveň stane platformou pro dialog a výměnu názorů mezi Američany a Čechy. Centra jsou nejen důkazem našeho přátelství, ale mají za cíl také prosazovat společné hodnoty, jako jsou svoboda, demokracie a lidská práva,“ řekla při slavnostním otevření centra Christy Agor, chargé d’affaires Velvyslanectví USA v České republice, která zdůraznila i stále potřebnou podporu Ukrajiny v jejím boji proti ruskému agresorovi.

Rektor UP Martin Procházka během slavnostní akce uvedl, že považuje otevření amerického centra na olomoucké univerzitě za skvělý počin. „Máme snahu nadále udržovat a rozvíjet spolupráci s univerzitami v USA, od níž si slibujeme více příležitostí pro výměnné pobyty našich studentů i pedagogů. Chceme také pracovat na společných studijních programech, kterými se můžeme na poli vzdělávání vzájemně obohacovat,“ podotkl.

Služby centra jsou určeny nejen vysokoškolským studentům, ale i středoškolákům nebo žákům základních škol a také široké veřejnosti. První studenti a další návštěvníci se do něj podívají už během dneška, kdy je pro ně připraven program v rámci Open Day. „Americké centrum poskytne příležitost poznat americkou kulturu a seznámit se s možnostmi studia za oceánem současným i budoucím studentům vysokých škol. Důležitou součástí aktivit bude také podpora výuky angličtiny. Návštěvníci získají přístup k jazykové literatuře a informačním zdrojům, mimo to centrum nabídne poradenství pro zájemce o studium ve Spojených státech amerických,“ doplnil koordinátor centra Lukáš Merz.

V prostorách centra se bude také pravidelně organizovat vzdělávací a kulturní program, mimo jiné například tematické přednášky, filmové projekce či výstavy. Už na měsíc říjen je plánována přednáška ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského nebo diplomata a pedagoga Martina Palouše. Oba působili jako velvyslanci České republiky v USA. Více informací k programu Amerického centra Olomouc lze nalézt na americancenter.upol.cz a na Facebooku, centrum je otevřené každý všední den kromě pondělka.